Bursa Uludağ Üniversitesi merkez yerleşkesinde farklı frekans bantlarının elektromanyetik alan kirliliğine etkisinin analizi
Analysis of the effect of radiofrequency bands on electromagnetic field pollution in the Bursa Uludağ University central campus
- Tez No: 570048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde Mobil teknoloji (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, vb.), hayatımızı kolaylaştırdığı için insan yaşamının önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazların sağladığı kolaylık nedeniyle kullanımları hızla yaygınlaşmıştır. Elektromanyetik (EM) dalgalar doğal ışımanın yanında, insan yapımı olan ve hergün artan miktarlarda veri alışverişini radyo dalgaları ile sağlayan yeni teknolojilerden kaynaklı (TV, radyo, kablosuz, internet, hücresel iletişimden) olarak, yayılırlar. Bu da sınırlı bir alanda sonsuz kullanıcıya kapsama alanı sağlamak amacı ile yeni baz istasyonları kurulmasını gerektirmektedir. Standartlara göre elektromanyetik kirlilik oranlarının belirlenebilmesi için elektrik ve manyetik alan ölçümlerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de baz istasyonundan bir telekomünikasyon opretörü için elektrik alan limit değeri 13.5 V/m'dir. Bu çalışmada, Ancak Bursa Uludağ Üniversitesi`nin Merkez Yerleşkesi`nde baz istasyonlarında yapılan EM kirlilik ölçüm ve inceleme çalışması sonucunda; kurulu baz istasyonlarının Türkiye'nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sorumluluğunda uygulanan Uluslar arası İyonlaştırmayan Radyasyondan korunma komisyonu (ICNIRP) tarafından düzenlenen sınır değerlere uygun çalıştıkları tespit edilmiştir. Ölçüm sonuçları daha yakından incelendiğinde ICNIRP limitlerinden daha düşük seviyelerde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic waves (EM) have become a complementary part of our every day life. In these days, this influences almost every aspect of our day-to-day life. However, the electromagnetic waves are radiated from natural, man-made sources such as TV, radio, wireless, internet, cellular communication, and many other devices which are also exchanging increasing amounts of data by means of radio frequency (RF). Thus, this leads to installation of more base stations to cover new areas with new technology to work within the limited geographic area for unlimited users. That means the exposure of high levels of Electromagnetic Radiation (EMR) due to high RF power broadcasting in order to maximize the coverage of area. The measurement of the electric field and the magnetic field is significant in order to determine electromagnetic pollution level compared to standards. In Turkey, electric field limit value, which is emitted by base station is 13.5 V/m for one mobile communication operator. In this study, the measurement and evaluation of electromagnetic pollution outside the Bursa Uludag University hospital building are performed and its compliance with national and international standards is examined. Moreover, the distribution of electric field in the environment is estimated by the artificial neural network methods considering the measurement results. However, as a result of the EM pollution measurement and examination carried out in the base stations at the Central Campus of Uludağ University in Bursa. Turkey's Information and Communication Technologies Authority of installed base stations (BTK) are implemented under the responsibility of the International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) have been determined that the limits regulated by appropriate work. When the measurement results were examined more closely, it was observed that the levels were lower than the ICNIRP limits.