Scattering delay networks with aperture size control for simulating coupled volume acoustics
Açıklık kontrollü saçılımlı gecikme ağları ile çift hacim akustiği simulasyonu
  1. Tez No: 570055
  2. Yazar: TİMUÇİN BERK ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HACIHABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapay çınlanımcılar, etkileşimli, kapsayıcı sistemlerde kullanıldığında, tam ölçekli oda akustiği simülasyon yöntemlerine hesaplamalı olarak uygulanabilir bir alternatif sunar. Saçılımlı gecikme ağları (SGA), bir dikdörtgen odanın geometrisi üzerinde doğrudan parametrik kontrolün yanı sıra, simüle edilmiş ses kaynaklarının ve mikrofonların yönsel karakteristiklerini de kontrol etmeye yardımcı olan nispeten yeni bir yapay çınlanımlayıcıdır. Çift hacimli SGA, bir açıklık ile birleştirilen hacimler için SGA yapısını geliştirmeyi amaçlar. Bu geliştirme, bağlı hacimlerin akustik özelliklerini ve bağlantıyı sağlayan açıklığın boyutunu bağımsız olarak kontrol etmeyi sağlar. Önerilen yöntemin faydası, çift hacimli SGA'lardan elde edilen dürtü tepkileri kullanılarak hesaplanan enerji kayıp eğrilerinden çıkarılan akustik özellikler, başlangıçtaki seviye farkı ve eksilme oranı karşılaştırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial reverberators provide a computationally viable alternative to full-scale room acoustics simulation methods when used in interactive, immersive systems. Scattering delay network (SDN) is a relatively recent artificial reverberator that allows direct parametric control over the geometry of a simulated rectangular enclosure as well the directional characteristics of the simulated sound sources and microphones. Coupled volume SDN aims to extend the SDN structure for enclosures coupled via an aperture. The extension allows independently controlling the acoustical properties of the coupled enclosures and the size of the connecting aperture. The utility of the proposed method is demonstrated by comparing the acoustical features, initial level difference and decay ratio derived from the energy decay curves calculated using the impulse responses obtained from coupled volume SDNs.