Single-image bayesian restoration and multi-image super-resolution restoration for b-mode ultrasound images using an accurate system model
B-mod ultrason görüntüleri üzerinde hassas sistem modeli kullanarak tek-görüntülü bayesçi onarma ve çok-görüntülü çözünürlük-üstü onarma
- Tez No: 570075
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ERKAN MUMCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tıbbi görüntüleme, modern tıp kapsamında, tanı ve girişimsel müdahale planlamanın önemli bir parçası haline gelmiştir. Tıbbi ultrasonografi, diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla, önemli klinik avantajlara sahiptir. Tarama için gereken ekipman daha düşük maliyetli ve kolay taşınabilir özelliktedir. Yöntemin görüntüleme yapılan kişiye bilinen bir zararı yoktur; yöntem hemen her alanda güvenle uygulanabilmektedir. Ancak tıbbi ultrasonografi ile elde edilen görüntü kalitesi, diğer görüntüleme yöntemleri ile elde edilen görüntülere kıyasla genellikle daha düşük kalitededir. Görüntü kalitesinde artış, klinik kullanımda fayda sağlayacaktır. Bu sebeple, tıbbi ultrasonografide görüntü kalitesinin arttırılması konusu, gün geçtikçe, hem akademik, hem de ticari açıdan önemli bir araştırma alanı haline gelmektedir. Bu tez kapsamında, ultrason görüntü kalitesi artırımı hedeflenmiştir. Bu amaçla, hem tek hem de kesit-içi, serbest-elle toplanan çoklu 2B, B-mod görüntüler kullanılmıştır. Katı olmayan görüntü çakıştırma ve tek-görüntülü Bayesçi ve çok-görüntülü çözünürlük-üstü onarma yöntemleri, benek örüntüsü üzerine detaylı istatistiksel bir çalışma ile birleştirilmiştir. Görüntüleme sistemi karakterizasyonunda gerçekçi doku fantomundan veri toplanmıştır. Önerilen yöntemler, gerçekçi meme fantomlarında ve gönüllülerden toplanan yüzeyel doku görüntülerinde test edilmiştir. Önerilen yöntemler, literatürdeki yaygın görüntü onarma ve filtreleme yöntemleri ile kıyaslanmıştır. İyileşme miktarının değerlendirilmesinde, uygun nesnel ölçütler kullanılmıştır. Buna ek olarak, uzman görüşlerinin değerlendirilmesinde görsel puanlama çözümlemesi uygulanmıştır. Önerilen yöntemler, hesaplama süresi açısından dezavantajlıdır. Ancak çalışmanın öne çıkan katkısı, görüntü kalitesinde nesnel ölçütler ve uzman görüşüne göre artış sağlanmış olmasıdır. Yüksek kapasiteli görüntü işleme donanımı kullanılarak hesaplama süresi azaltılırsa, önerilen yöntemler klinik uygulamalarda kullanışlı hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
Medical imaging is an essential part of diagnosis and intervention/surgery planning in modern medicine. Compared to other medical imaging modalities, ultrasound provides a variety of diagnostic advantages. The imaging equipment is less expensive and more portable. There is no known harm to human tissue, therefore, it is applicable in almost any medical field safely. However, ultrasound image quality is usually poorer compared to other modalities. If the image quality of medical ultrasound is improved, it will be beneficial for clinical usage. This makes the research on this subject an increasingly important field, both academically and commercially. In this thesis, image quality improvement was aimed. Both single and multi-frame, in-plane, freehand, 2D, B-mode ultrasound scan data was used for this purpose. Non-rigid image registration, Bayesian image restoration and super-resolution methods, along with a detailed study on statistical modelling of the speckle was employed. Tissue-mimicking resolution phantoms were used to characterize the clinical imaging system. The methods were then tested on a tissue-mimicking breast phantom and on various superficial tissue images collected from volunteers. The methods developed were compared to the well-known image restoration and filtering methods in the literature. Relevant objective image quality evaluation metrics were used to measure overall improvements. Additionally, expert opinions were obtained and evaluated using visual grading analysis. The proposed methods have the drawback of increased computation time. However, the prominent contribution of this study is the improvement in image quality according to the results of objective evaluation and opinions of experts. If high-end image processing hardware is used to reduce implementation time, the proposed methods may be useful for clinical applications.