Para-aramid esaslı atık lif takviyeli sandviç kompozitlergeliştirilmesi
Development of para-aramid based waste fiber reinforcedsandwich composites
  1. Tez No: 570081
  2. Yazar: ALİ SİNAN TEKŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, %100 geri dönüşüm kâğıttan imal edilen petekli karton çekirdek yapılar poliüretan (PU) köpük ile dolgulu hale getirilmiş ve atık (kenar saçak) para-aramid (Kevlar®) lifi ile takviye edilen epoksi kompozit dış yüzey malzemeler ile birleştirilerek sandviç kompozitler geliştirilmiştir. Sandviç kompozitlerin çekirdek kısmı petek geometrisinde, iki farklı petek boyutu (16 mm ve 20 mm) ve iki farklı petek kalınlığında (10 mm ve 30 mm) kullanılmıştır. Petekli kartonlar PU köpük ile dolgulu hale getirilerek, sadece PU köpük içeren sandviç kompozitlerle eğme ve basma dayanımları üzerinden performansları karşılaştırılmıştır. Para-aramid/epoksi dış yüzey kompozitlerin, çekirdek yapıyı eğme ve basma esaslı yüklere karşı daha dayanıklı ve rijit hale getirdiği belirlenmiştir. Sandviç kompozitlerde kalınlığın artmasıyla birlikte yapının sünekliği de artmaktadır. Çekirdek kısmında aynı kalınlıkta petek içeren yapılarda petek boyutu arttıkça eğme ve basma dayanımı azalmıştır. Aynı petek boyutundaki yapılar arasında ise, kalınlık arttıkça eğme ve basma dayanımı azalmıştır. Bu tez kapsamında, atık kâğıttan üretilen kartonun çekirdek olarak ve dokuma prosesi esnasında ortaya çıkan para-aramid lif atıkların (kenar saçak) dış yüzey kompozit olarak kullanıldığı, maliyeti azaltılmış ve geri dönüşüm/geri kazanım özellikli sandviç kompozitler geliştirilmiştir. Geliştirilen sandviç kompozitlerin, spesifik dayanım/modül gerektiren endüstriyel uygulamalarda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, honeycomb core structures made of 100% recycled paper are filled with polyurethane (PU) foam and sandwich composites are developed by combining epoxy composite face materials reinforced with waste (fabric edge fringe) para-aramid (Kevlar®) fibers. The core part of the sandwich composites were used in honeycomb geometry with two different honeycomb sizes (16 mm and 20 mm) and two different honeycomb thickness (10 mm and 30 mm). Honeycomb papers were filled with PU foam and their performance was compared with sandwich composites containing only PU foam by considering flexural and compressive strengths. It has been determined that paraaramid/ epoxy face composites make the core structure more rigid and resistant to bending and compressive based loads. The ductility of the structure increased by the increase in thickness of the sandwich composites. The flexural and compressive strength decreased as honeycomb size increased in the same thickness core sandwich composites. Among the structures of the same honeycomb size, the flexural and compressive strength decreased as the thickness increased. Within the scope of this thesis, sandwich composites have been developed in which the waste paper is used as the core and the para-aramid fiber wastes (fabric edge fringe) produced during the weaving process are used as the face materials. It was concluded that the developed sandwich composites can be used in industrial applications which require specific strength/modulus.