Yapıların dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi için operasyonal modal analiz bilgisayar programı yazımı
Programming an operational modal analysis computer program for determining dynamic characteristics of structures
- Tez No: 570147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL NOHUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Betonarme yapıların basınç dayanımı ve bina karakteristik özellikleri, inşa aşamasında alınan örnekler ve numuneler sayesinde gerçeğe yakın olarak modellenebilirken, mevcut yapıların ve tarihi yapıların karakteristik değerlerini yani çeşitli yükler altındaki davranışlarını gerçekçi olarak tespit edebilmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Ancak başta tarihi yapılar olmak üzere bazı yapılarda malzeme özelliklerini veya bina karakteristklerinin gerçekçi olarak yapıya zarar vermeden klasik deney metotları ile tespit edebilmek mümkün olamamaktadır. Yapının düğüm noktalarına yerleştirilen ivmeölçerler yardımıyla deneysel olarak binanın titreşimlerini izleyip ona uygun bir model oluşturmak son yıllarda gelişen teknolojiyle hızla popülerlik kazanmıştır. Bu yönteme“Operasyonal Modal Analiz (OMA) Yöntemi”denir. Bu yöntemde, ivmeölçerlerden gelen binlerce veriyi işleyerek, bir çözümleme modeli oluşturabilmemize olanak tanıyan bilgisayar programları, bu yöntemin en önemli basamağıdır. Bu tez çalışmasında, yoğun olarak kullanılması beklenen Operasyonal Modal Analiz Yöntemi için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program, ivmeölçerlerden alınan verilerle, bir yapının mod davranışlarını ve sönüm oranlarını tespit etmektedir. Bu sayede modal analiz yapılabilmektedir. MATLAB yazılım programı kullanılarak kodlanmıştır. Çözümleme yöntemi olarak Frequency Domain Decomposition (FDD) algoritması ve Tepe Noktası Seçme (Pick-Picking) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler düşük sönümlü yapılarda kullanılmaktadır. Polonya'daki bir köprüden, Manisa'daki Muradiye Camii'nden ve Manisa'daki Sultan Camii'nden alınan titreşim verileriyle test edilmiştir. Test sonuçları, Artemis ModalPro adlı modal analiz programıyla karşılaştırıldığında %99'a kadar yakın sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
While the compressive strength and structural characteristics of the reinforced concrete structures can be modeled in close proximity to the samples and samples taken during the construction phase, various methods have been developed in order to determine the characteristic values of the existing structures and historical structures, namely their behavior under various loads. However, it is not possible to detect material properties or building characteristics in some buildings, especially in historical buildings, by classical test methods without damaging the structure. With the help of accelerometers placed at the nodes of the structure, following the vibrations of the building and creating a model for it has gained popularity with the developing technology in recent years. This method is called Operational Modal Analysis (OMA) Method. In this method, computer programs that allow us to create a analysis model by processing thousands of data from accelerometers are the most important step of this method. In this thesis, a computer program has been developed for Operational Modal Analysis Method which is expected to be used intensively. This program determines the mod behaviors and damping rates of a structure with the data from the accelerometers. In this way, modal analysis can be performed. It is encoded using the MATLAB software program. Frequency Domain Decomposition (FDD) algorithm and Pick-Picking method were used as the analysis method. These methods are used in low damping structures and have been tested with vibration data from a bridge in Poland, Muradiye Mosque in Manisa/Turkey and Sultan Mosque in Manisa/Turkey. The test results were close to 99% compared to the Artemis ModalPro modal analysis program.