Pell, Pell-Lucas, Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas sayılarında yeni tekrarlı bağıntılar
New recurrences on Pell numbers, Pell-Lucas numbers, Jacobsthal numbers and Jacobsthal-Lucas numbers
- Tez No: 570170
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Pell sayıları çokgenlerin köşelerine her bir köşeye denk gelecek şekilde saat yönünde ilerleyerek yerleştirilmiştir. Daha sonra her bir köşeye denk gelen bu sayılar incelenmiş, arasında bir bağıntı bulunmuş ve ispatı yapılmıştır. Sonra benzer işlemler Pell Lucas, Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas sayıları için elde edilip ispatı verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the Pell numbers were placed clockwise to the vertices of the polygons with a number corresponding to each vertex. Then, a relation among the numbers corresponding to a vertex was obtained and proved. The same procedure was repeated with Pell-Lucas, Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas numbers and their proof was given.