İzmir Aliağa Yeni Foça yolu üzerindeki demir çelik endüstrisi çevresinde yetişen bitkilerde ağır metal kirlenmesinin araştırılması
  1. Tez No: 28183
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
85 6. ÖZET Bu çalışmada, İzmir'in Aliağa ilçesi Yeni Foça yolu üzerinde kurulu bir demir-çelik fabrikasının çevresinde yetişen karayosunu, ot, guercus cocci fara ve Finus &rutistû& ağır metallerin (Fe,Mn,Cr,Pb,2n,Cd) birikimi araştırılmıştır. Tüm örneklemeler 26.02.1992-13.08.1992 tarihleri arasında fabrikaya 250 -2500 m arasında değişen mesafelerde yapılmıştır. Karayosunlarının ve otların toprak üstü kısımları, Q. cocci f era ve P. brutia' nın yaprakları ve P. brutia1 nın kabuk 1ar ında ağır me ta 1 1 e r in ana. 1 i z 1 e r i yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ; (a) ağır metal konsantrasyonlarının farklı bitkilerde ve bitki kısımlarında değiştiği, (b) konsantrasyonların fabrikanın ana ağır metal kaynağı olduğunu gösterecek şekilde fabrikadan uzaklaştıkça azaldığı (c) yıkama, ile metallerin ortalama $25.8 ile #70 aramda uzaklaştığını göstermiştir. Genel olarak ağır metal birikimi ile mevsimler arasında bir ilişki görülmemiştir. Bitkilerin ağır metal içeriği doğal düzeylerin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
86 7. SUHHAKT In this study, accumulation of heavy metal (Fe,Mn,Cr,Pb,Zn,Cd) by mosses, herbs, fpuercus cocci fara and Finns brut is growing around an iron- s t ell factory which is located on the way of Yeni Foça of Aliağa town of İzmir were investigated. Samling has been done from the distance of 250 to 2500 m to the iron-stell factory between the dates 26.02.1992-13.08.1992. Above ground parts of mosses and herbs and leaves of û. cocci fera and P.brutia and bark samples of P.brutia as well were analysed for their heavy metals concentration. The results showed that; (a) cocentrations of heavy metals varied in te different plants and plant parts, (b) concentrations decreased with the distance from the iron-steel factory showing that the factory was as the main source of heavy metals in the area; (c) metal concentration removed by washing varied on avarage basis of 25.8 % and 70 %. Generally, no seasonal variations in the heavy metal accumulation by plant has been found. Heavy metal contents of plants were well above the level that could be found naturally.