Egzersiz uygulanan ratlarda maca (Lepidium meyenii)'nınbeyin NGF ve sırt sinyal yolakları üzerine etkisi
Effects of maca (Lepidium meyenii) on brain NGF and sirtsignaling pathways in exercised rat
- Tez No: 570189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Brassicae familyasının bir bitkisi olan Lepidium meyenii (maca), Peru'da şifalı bir bitki ve besin kaynağı olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Bu bitkinin antioksidan ve antistres özellikleri çalışılmış olmasına rağmen, bu etkinliğin altında yatan moleküler mekanizmalar yeterince açıklanmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, Maca'nın, zorlu egzersiz yapılan ratlarda beyin NGF ve SIRT sinyal yolakları üzerine etkisini değerlendirmektir. Toplam 28 erkek Sprague-Dawley rat rastgele olarak 7 hayvandan oluşan 4 gruba ayrıldı: (i) Kontrol; (ii) Maca, ratlara (40 mg/kg BW) gavaj yoluyla 21 gün boyunca verildi; (iii) Egzersiz, ratlara 21 gün boyunca günde bir kez ağırlık yüklü zorlu yüzme testi uygulandı; (iv) Egzersiz+Maca, 21 gün boyunca günde bir kez ağırlık yüklü zorlu yüzme testi uygulanan ratlara gavajla günlük olarak maca verildi (40 mg/kg BW). Maca uygulaması, ağırlık yüklü zorlu yüzme testi uygulanan ratlarda beyin dokusu malondialdehit (MDA) düzeylerini azalttı (P 0.05). Egzersiz+Maca grubunda beyin dokusu SIRT1, NGF, BDNF, NRF-2 ve HO-1 düzeyleri Egzersiz grubuna göre artarken (P 0.05).
Özet (Çeviri)
Lepidium meyenii (maca), a plant of the Brassicae family, has been used for centuries as a medicinal plant and food source in Peru. Although the antioxidant and antistress properties of this plant have been studied, the molecular mechanisms underlying this activity have not been adequately explained. Therefore, the aim of this study was to evaluate the effect of Maca on brain NGF and SIRT signaling pathways in challenging exercise rats. A total of 28 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into 4 groups of 7 animals: (i) Control; (ii) Maca was given to rats (40 mg / kg BW) by gavage for 21 days; (iii) Exercise, the rats were subjected to a weight-loaded forced swimming test once a day for 21 days; (iv) Exercise + Maca, the rats were subjected to a weight-laden swimming test once daily for 21 days and were given maca daily by gavage (40 mg / kg BW). Maca application decreased brain tissue malondialdehyde (MDA) levels in rats that were subjected to weight-laden swimming test (P 0.05). In exercise + Maca group, SIRT1, NGF, BDNF, NRF-2 and HO-1 levels increased (P 0.05).