Sıvıların kayaçların mekanik dayanımları ve aşındırıcılıkları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 57024
  2. Yazar: MELİH İPHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. R. METE GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
IV ÖZET Kayaçların aşındırıcılığını belirlemek amacıyla birçok araştırmacı tarafından çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Sıvıların kayaçların mekanik özellikleri üzerindeki etkisi bazı yazarlar tarafından araştırılmasına rağmen, literatürde sıvıların kayaçların aşındırıcılığı üzerindeki etkisi incelenmemiştir. Bu çalışmada, farklı sıvıların kayaçların aşındırıcılıkları ve mekanik dayanımları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla; kumtaşı, kalker ve tüf örnekleri laboratuvar koşullarında test edilmiştir. Deneylerde asidik, bazik ve nötr ortamları temsilen sırasıyla pH'ı 4, 7.5 ve 10 olan sıvılar kullanılmıştır. pH'ı 4 olan sıvının, yukarıda bahsedilen kayaçların aşındırıcılığını dikkate değer bir şekilde arttırdığı gözlenmiştir. Kuru değerlerle kıyaslandığında, kayaç örneklerinin nokta yük dayanımları farklı sıvılarla doygun hale getirildiğinde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many methods of determining the abrasiveness of rocks were developed by a number of researchers. Although the effect of liquids on the mechanical properties of rocks has been investigated by some authors, the effect of liquids on the abrasivity of rocks has not been investigated in the literature. In this study, the effect of different liquids on the abrasivity and mechanical strength of rocks was investigated. To achieve this goal; samples of sandstone, limestone and tuff were tested under laboratory conditions. The liquids having 4, 7.5 and 10 pH degrees were used in the experiments, representing acidic, alkaline and neutral conditions respectively. It was observed that the liquid which has a pH degree of 4 significantly increased the abrasivity of the above mentioned rocks. Compared with their dry values, the point load strength of the rock samples decreased when saturated with different liquids.