Nitratin sudan elektrokimyasal yöntemlerle uzaklaştırılması
Nitrate removal from water by electrochemical methods
  1. Tez No: 57025
  2. Yazar: ALİ SAVAŞ KOPARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ÖĞÜTVEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
iv ÖZET Günümüzde, nitrattan kaynaklanan su kirliliği büyük sorunlar yaratmaktadır. Nitrat içeriği fazla suların çeşitli amaçlar için kullanılmadan veya alıcı su ortamına verilmeden önce arıtılması bu sorunları önlemede çözüm olacaktır. Bu çalışmada; nitratın sudan elektrokimyasal yöntemlerle uzaklaştırılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla üç farklı elektrokimyasal yöntem (Elektrodiyaliz, Elektrokimyasal pıhtılaştırma, Elektrokimyasal indirgeme) kullanılmıştır. Yapılan deneylerde, uygulanan gerilimin, pH'nın, başlangıç nitrat derişiminin ve arıtım süresinin etkileri incelenmiştir. Ayrıca elektrokimyasal pıhtılaştırma yönteminde destek elektrolit olarak NaCl kullanılarak giderime etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, nitratın her üç elektrokimyasal yöntem ile başarılı bir şekilde uzaklaştırılabileceğini göstermiştir. Yöntemlerin, klasik yöntemlere göre, belirlenen bazı avantajları da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Water pollution arising from nitrates poses severe problems. These problems can be overcome if waters containing excess nitrates are treated before discharging to a receiving water body or before any use. In this study the removal of nitrates from water was carried out applying three different electrochemical techniques (electrodialysis, electrochemical coagulation and electrochemical reduction). In the experiments the effects of the applied voltage, pH, initial nitrate concentration and duration of treatment on the removal rate of nitrate have been investigated. Moreover the effects of a supporting electrolyte such as NaCl have been examined. The results obtained from the experiments have indicated that nitrates can be removed effectively by the above mentioned techniques. Some advantages of these techniques compared to the classical ones have also been discussed.