Sosyal medyada gözetim: Facebook veri politikasına yönelik kullanıcıların gizlilik endişeleri ve gözetim farkındalığı üzerine bir araştırma
Social media surveillance: A research on the privacy concerns and surveillance awareness of users on facebook data policy
- Tez No: 570345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Gözetim, geçmişten günümüze kadar panoptik yapısından dönüşüm geçirmiştir. Panoptikon, mekân ve zaman sınırlamasına bağlıdır, bedene yöneliktir ve zorlayıcı bir yapısı vardır. Post panoptik gözetim ise dijital ortamlarda gerçekleştiği için zaman ve mekân sınırlamasından bağımsızdır. Post panoptik gözetimin odak noktası bedenler değil onlardan elde edilen verilerdir ve gözetlenenler, gözetime gönüllü bir şekilde katılırlar. Gözetim sosyal medyada“veri gözetimi”olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya platformları içinde en çok kullanıcı sayısına sahip olan Facebook'tur. Facebook, kullanıcılardan elde ettiği verileri reklamcılık faaliyetleri için kullanmakta ve bu şekilde sermaye birikimini gerçekleştirmektedir. Facebook sitesinde veri ilkesini, çerez ilkesini ve hizmet koşullarını açıklamaktadır. Facebook'a kaydolmak, kullanım şartları ve gizlilik politikalarını kabul etmek anlamına gelmektedir. Facebook'un kullanıcılar hakkında topladığı veriler ise çok geniş bir alana yayılmaktadır. Messenger mesaj içerikleri, Instagram kullanım davranışları, WhatsApp hesap bilgisi, cihaz bilgisi ve üçüncü taraf ortaklardan elde edilen veriler toplanan verilere dahildir. Bu çalışmada kullanıcıların Facebook Veri Politikasına yönelik gizlilik endişeleri ve gözetim farkındalıkları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda kullanıcıların gözetim farkındalıklarının düşük, gizlilik endişelerinin ise yüksek olduğu bulunmuştur. Gözetim farkındalıkları ve gizlilik endişeleri farklı değişkenler temelinde karşılaştırılmış ve anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surveillance has transformed its panoptic structure from past to present. Panopticon depends on space and time limitation, panopticon has a body-oriented and compelling character. Postpanoptic surveillance is independent of time and space limitation as it occurs in digital environments. The focus of postpanoptic surveillance is not the bodies, but the data obtained from them and the observed participate voluntarily in the surveillance. Surveillance appears as“dataveillance”in social media. Among social media platforms Facebook has the highest number of users. Facebook uses the user-generated content for advertising activities and thus realizes capital accumulation. Facebook describes data policy, cookie policy and terms of service on its site. Signing up for Facebook means accepting the terms of use and privacy policies. The data Facebook collects about its users is widespread. Messenger message content, Instagram usage behavior, WhatsApp account information, device information and data from third party partners are included in the collected data. In this study, users' privacy concerns and surveillance awareness about Facebook Data Policy is investigated. As a result of this research, it is found that users' surveillance awareness was low and privacy concerns were high. Surveillance awareness and confidentiality concerns were compared on the basis of different variables and significant differences were reached.