Prematüre bebeklerde anne sütü analizi ile bireyselleştirilmiş beslenme ve büyümenin takibi
Individualizing fortification of breast milk using human milk analysis and growth monitoring of premature infants
  1. Tez No: 570346
  2. Yazar: NİLAY TUĞÇE IŞIK BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER KAYNAK TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Prematüre bebekler, enteral beslenme ile anne sütündeki protein düzeylerinin düşük olmasından dolayı intrauterin büyümelerine göre ve nörogelişimsel açıdan geri kalmaktadırlar. Anne sütünü zenginleştirme amacıyla iki yöntem standart güçlendirme ve bireyselleştirilmiş güçlendirme kullanılmaktadır. Bireysel güçlendirme stratejileri ise ayarlanabilir güçlendirme ve hedeflenmiş güçlendirme olmak üzere iki şekilde uygulanır. Çalışmamızın amacı prematüre bebeğin anne sütündeki protein miktarını analiz ederek ve alması gereken protein miktarını hesaplayarak hedeflenmiş güçlendirme uygulamak, ayarlanabilir güçlendirmenin hedefi olan BUN değerinin 10-16 mg/dl arasında olup olmadığını kontrol etmek ve çalışmadaki prematüre bebeklerin büyümelerini takip etmektir. Aynı zamanda güçlendirilmiş anne sütünün osmolalitesini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 1 Temmuz 2018 ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında doğan gebelik yaşı >24 hafta prematüre yenidoğan dahil edildi. Anne sütünde hedeflenmiş güçlendirme yapıldı ve haftalık kontrol BUN değerlerine bakıldı. Gastrointestinal sistem patolojilerinin varlığı ve bebeklerin total parenteral yolla beslenmesi dışlanma kriteri olarak alındı. Anne sütü analizi Miris MIRS ile haftalık yapıldı. BUN düzeyleri Abbott Architect C8000 spektrofotometrik ölçüm yapan analizör ile haftalık çalışıldı. Prematüre bebeklerin büyümesi haftalık antropometrik ölçümlerle takip edildi. İstatistiksel analizler SPSS paket programı ile yapıldı. Analizlerde Student t-testi, Mann Whitney U testi ve tekrar eden ölçümler Friedman ya da tekrarlı ölçümler ANOVA (repeated measures ANOVA) yöntemleri ile test edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edildi. BULGULAR: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde koşulları sağlayan 24 prematüre bebek çalışmaya alındı. Çalışma sırasında taburculuk, anne sütü yetersizliği nedeni ile mama güçlendirmesi ve TPN alan 12 bebek üç haftadan daha kısa süre izlendi. Çalışmaya alınan 24 prematüre bebeğin ortalama gebelik yaşları 28,33±2,70 (24,00-32,00) hafta, doğum ağırlığı 1175,21±386,64 (570-1795) g, doğum boyu 36,38±3,56 (29-43,5) cm, doğum baş çevresi 26,10±2,84 (21-31) cm'di. Çalışmaya alınan ve en az üç haftalık izlemi tamamlayan 12 bebeğin ortanca çalışmaya alınma günü 25 (16,00-32,50) gün, çalışma başlangıcındaki ortalama postkonsepsiyonel yaşları 31,501,78 (29-35) hafta bulundu. En az üç hafta izlenen prematüre bebeklerin günlük ortalama ağırlık artışı 24,44±9,22 (4,52-37,38) g/gün olup; hedeflenenden (15 g/gün) fazla idi.
Özet (Çeviri)
AİM: Due to the low protein levels in enteral nutrition of breastmilk, premature babies have intrauterine growth and developmental delay. Standard fortification and individualized fortification are the two methods used to enrich the breast milk. İndividualized strategies can be applied in two ways, adjustable fortification and targeted fortification. Our study aims to apply targeted fortification analyze the amount of protein in the breastmilk of the premature babies by calculating the necessary amount of protein, monitor the growth of the premature infants in the study by checking whether the level of Blood urea and nitrogen is between 10-16 mg/dl as one of the goal of adjustable fortification. At the same time, to evaluate the osmolality of fortified breast milk. MATERIALS AND METHODS: The study include premature newborns with gestational age >24 weeks between 1 July 2018 and 1 April 2019 in Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit. Targeted fortification was performed in breast milk and weekly control BUN values were measured. The presence of gastrointestinal pathologies and total parenteral nutrition was among the exclusion criteria of the study. Breast milk analysis was performed weekly with Miris MIRS. BUN levels were also studied weekly with Abbott Architect C8000 spectrophotometric analyzer. Growth of premature babies was monitored by weekly anthropometric measurements. SPSS package program was used for statistical analyzes. For this analyzes Student t-test, Mann Whitney U test and repeated measures ANOVA and Friedman test were used. Statistical significance level was define as p˂0,05. RESULTS: Twenty-four premature infants that met the criteria for the neonatal intensive care unit were included in the study. During the study, 12 infants who received TPN due to the breast milk insufficiency and TPN were discharged after being observed for less than three weeks. The average gestational age of the 24 premature babies included in the study was 28,33±2,70 (24,00-32,00) weeks, the average birth weight was 1175,21±386,64 (570-1795) g and the length of birth was 36,38±3,56 (29-43,5) cm and the average birth head circumference was 26,10±2,84 (21-31) cm. The average age of the 12 infants included in the study and completed at least three weeks of follow-up was 25 (16,00-32,50) days, and the mean postconceptional age at the beginning of the study was found as 31,50±1,78 (29-35) weeks. The average daily weight gain of premature babies followed for at least three weeks was 24,44±9,22 (4,52-37,38) g/day; more than the target (15 g/day).