Flow characteristics of translating flexible wings at low Reynolds numbers
Küçük Reynolds sayılarında öteleme hareketi yapan esnek kanatların akış karakteristiği
  1. Tez No: 570388
  2. Yazar: MAHDI YAZDANPANAH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MUSTAFA PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, durağan durumdan başlayarak doğrusal bir hareket gerçekleştiren kanatlar etrafındaki akış alanını deneysel olarak incelemekte ve akış alanı özelliklerini dönen kanatlarınkiyle karşılaştırmaktadır. Veter yönünde farklı sertlik değerlerine sahip (yüksek esneklikte, orta derecede esnek ve sert) üç kanat incelenmiştir. Deneyler, sekizgen bir su tankında 7360 Reynolds sayında (0.08 m / s son hızına ve 92 mm veter a göre hesaplanmış) gerçekleştirilmiştir. İki boyutlu iki bileşenli parçacık görüntülemeli hız ölçme (2D2C PIV) tekniği, kanat açıklığının %75 indeki konumda düzlemsel akış alanlarını elde etmek için kullanılmıştır. PIV ölçümleri, çalışmada ele alınan kanatların tümü için doğrusal hareketin ilk safhalarında tutarlı bir hücum kenarı girdabı olduğunu ortaya koymaktadır. Yaklaşık iki veter uzunluğu kadar hareket sonrasında, hücum kenarı girdabı sert ve orta derecede esnek kanatlarda bütünlüğünü kaybeder, esnek kanat içinse hücum kenarı girdabı daha uzun bir hareket süresi boyunca tutarlılığını korur. Doğrusal ve döner hareket kinematiği arasındaki akış alanlarının karşılaştırılması, girdap yapıların benzer davranışını ortaya çıkarmaktadır, ancak doğrusal hareket gerçekleştiren kanatlarındaki hücum kenarı girdabı girdaplılığı daha yüksek değerlere sahiptir. Döner kanatlarda girdap merkezi hücum kenarın üstünde kalırken, doğrusal hareket gerçekleştiren kanatlarında daima daha alçak bir pozisyonda kalır. Yüksek esnekliğin etkisi, hem doğrusal hareket yapan hem de dönen kanatlar için hücum kenarı girdabının kanat yüzeyine daha yakın bir pozisyonda tutulmasına neden olur.
Özet (Çeviri)
This study experimentally investigates the flow field around surging-translating wings that are started from rest and compares the flow field characteristics with that of surging-revolving wings. Three wings with different level of chordwise flexural stiffness (i.e., highly flexible, moderately flexible and rigid) were studied. The experiments were performed in an octagonal water tank at the Reynold number of 7360 based on the terminal velocity of 0.08 m/s, and the wing chord length of 92 mm. Two-dimensional two-component particle image velocimetry (2D2C PIV) technique was employed to obtain the planar flow fields at the 75% of wingspan position. The PIV measurements reveal a coherent leading edge vortex at the initial phases of the translating motion for all of the wings considered in the study. After approximately two chord lengths of travel, the LEV bursts in the rigid and moderately flexible wings, whereas for the highly flexible wing the LEV preserves its coherency for a longer period of motion. The comparison of flow fields between the translating and the revolving motion kinematics reveals similar behavior of the vortical structures yet the LEV circulation in the translating wings has higher values. The LEV centroid in the revolving cases stays above the leading-edge, while in the translating wings, it always remains at a lower position. The effect of high flexibility results in the retention of LEV closer to the wing surface for both translating and revolving cases.