Koroner bypass yapılan hastaların asandan aort ve internal mamarian arter dokularında oksidatif stres ve antioksidan kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of oxidative stress and antioxidant capacity of ascending aorta and internal mammarian artery tissues in coronary artery bypass patients
- Tez No: 570389
- Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR METE ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Koroner arter bypass cerrahisinde arteryel greftler uzun dönem açık kalış oranlarıyla yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Bu greftler içerisinde; en önemli greft, internal mamarian arterdir. İnternal mamarian arter yüksek kapasiteli endotelyel fonksiyonları ve çok özellikli histolojik yapısıyla ateroskleroza kuvvetli direnç gösteren bir grefttir. Biz, çalışmamazda ateroskleroz sürecinde etkili bir role sahip olan oksidatif stresin, internal mamarian arter dokusunda bulunan ve glutatyon ilişkili olan antioksidan kapasite ile ne kadar engellenebildiğini araştırdık. MATERYAL-METOD: Bu çalışma 1Ocak-1Mart 2011 tarihleri arasında koroner arter bypass cerrahisi uygulanan 32 hasta üzerinde yapıldı. Hastalardan 30'u erkek, 2'si ise kadındı. Hastaların yaş ortalaması 59±9,6'dı. Hastalardan internal mamarian arter ve asandan aort dokusu alındı ve bu dokularda oksidatif stres tayini için malonildialdehit ölçülürken, antioksidan kapasite tespiti için glutatyon ölçüldü. Operasyon öncesi hastaların serum lipid profilleri için de ayrıca kan alındı. BULGULAR: Ölçülen glutatyon değerleri internal mamarian arterde aortaya göre anlamlı derecede yüksekken, öte yandan malonildialdehit değerlerinin de internal mamarian arterde aortaya göre anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Ayrıca internal mamarian arterdeki glutatyon aktivitesi ile malonildialdehit değerleri arasında pozitif bir korelasyon bulundu. Fakat aortada böyle bir korelasyon saptanmadı. LDL ve HDL düzeyleri ile internal mamarian arter ve aort glutatyon düzeyleri ile aynı dokuların malonildialdehit düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Ama HDL ile plazma malonildialdehit düzeyi arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Trigliserid ve total kolesterol değerleri ile internal mamarian arterdeki glutatyon düzeyi arasında, pozitif yönde ve istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir ilişki saptandı. Buna karşın trigliserid seviyeleri ile plazma malonildialdehit düzeyi arasında da pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. SONUÇ: Yaptığımız bu çalışma sonucunda, internal mamarian arterin; aort dokusundan farklı olarak, sahip olduğu yüsek ölçüdeki antioksidan kapasite ile oksidatif stresi çok iyi tolere edebildiğini ve bu bağlamda da atreosklerotik sürece karşı direncinin daha fazla olabildiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Arterial conduits give good results with long term patency rate in coronary artery bypass surgery and internal mammary artery is the most important greftin these conduits. Because of high quality of endothelial functions and specific histological structure internal mammary artery possess high resistance capacity against atherosclerosis. İn this study we seek the prevention of internal mammary artery's glutathion dependent antioxidative capacity against the oxidative stres which cause of atherosclerotic process. MATERIAL-METHODS: This study was perforn between january 2011 and march 2011 with 32 patients undergoing coronary revascularization. 30 patient were male and only 2 patients were female and the mean age was 59±9,6. Distal part of internal mammary artery and aortic tissue were taken during the operation and from these tissues malondialdehyde was analyzed for oxidative stres, glutathion was analyzed for antioxidan capacity. RESULTS: Glutathione and malondialdehyde activity was significantly higher in the internal mammary artery than aortic wall. Moreover positive correlation was found between glutathione and malondialdehyde activity in internal mammary artery. In contrast a similar correlation was not found in aortic wall. A statistically significant correlation was not detected between HDL with LDL leves and nor internal mammary artery and aortic wall glutathion activity neither same tissues malondialdehyde activity. But in plasma, a negaive correlation was found among HDL levels and malondialdehyde. A positive and statistically significant correlation was found among the glutathion activity of internal mammary artery and total cholesterol, triglycerides and furthermore in plasma the same correlation was found between triglycerides and malondialdehyde. CONCLUSION: In this study we can say, internal mammary artery can tolarte the oxidative stres very well and resist the atherosclerotic process strongly with its high size antioxidant capacity unlike the aortic tissue.