Boşluklu perde duvarlarda üst kat bağ kirişi yüksekliğinin sistem davranışına etkisinin incelenmesi
Effect of upper-storly lintel beam height on the behaviour of shear wall with openings
- Tez No: 57046
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada depreme karşı güvenliğin artırılmasında rolü büyük olan Boşluklu Betonarme Perde Duvarlı sistemlerde üst kat bağ kirişi yüksekliğinin değiştirilmesinin sistemin yatay yükler etkisi altındaki davranışına olan etkisi araştırılmıştır. Çalışma, sayısal ve deneysel olmak üzere iki ayrı aşamada yapılmıştır. Sayısal bölümde model sonlu elemanlar yöntemi il çözülmüştür. Seçilmiş olan Boşluklu Perde Duvar şekilleri bilgisayarda modellenmiştir. Her modele aynı noktadan ve sabit değerde yatay yük uygulanmış ve elde edilen deplasman değerleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucu üst kat bağ kirişinin yüksekliğinin artırılması ile, özellikle yatay deplasman değerlerinde önemli ölçüde azalma olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın deneysel aşamasında ise, daha önceden seçilmiş olan üç farklı model için, her birinde üç adet olmak üzere toplam dokuz adet deney numunesi hazırlanmış ve bu numuneler test çerçevesinde kırılmıştır. Deneysel çalışmada da, sayısal incelemede olduğu gibi yatay yükün uygulanma noktası sabit tutulmuştur. Deneyler sonucunda üst kat bağ kirişi yüksekliğinin artırılması ile sistemin yatay yük taşıma kapasitesinin arttığı ve yatay deplasmanların azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışma sonucunda; boşluklu perde duvarlarda üst kat bağ kirişi yükseldiğinin diğer katlardakilere nazaran daha büyük tutmanın yapının yatay ötelenmesini azaltması bakımından faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this work, the effect of changing the height of top lintel beam on the resistance ofstructure against lateral loads have been investigated. For this purpose, some experimentaland numerical studies have been carried out. In the numerical analyses, model is solved byfinite element method. Chosen specimens were modeled in computer. From the some point,constant lateral loads were applied to the structure and obtained results are compared. Inthese comparisons it's seen that. Increasing the height of top lintel beam causes smallerlateral displacements.In the experimental study, from three types of specimens, nine model have beentested by using a test frame. Parallel results have been obtained by these experimentalworks. These results have shown that more rigid top lintel beam gave extra rigidity tooverall structure.DC