Afyon bölgesi termal sularındaki omurgasız hayvan faunasının araştırılması
An Investigation on invertebrates fauna in thermal waters of Afyon
  1. Tez No: 57045
  2. Yazar: BİRNUR KARABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada Afyon ili jeotermal sularında (Gazlıgöl, Geçek, Ömer, Heybeli, Hüdai, Çay) omurgasız hayvan limnofaunası araştırılmıştır. Değişik kimyasal yapıya ve 19°C-45°C arasındaki sıcaklığa sahip termal sulardan Temmuz 1995- Mayıs 1996 tarihleri arasında örnekler toplanmış, 9 ordo ve 20 familyaya ait 37 türün bulunduğu saptanmıştır. Çalışma Bölgelerindeki istasyonlarda Naididae (Oligocheata), Cyprididae (Ostrocada), Chironomidae (Diptera), familyasına ait türler sıcaklığı 19 °C-45 °C, Stratiomyidae (Diptera) larvaları 39 °C-45 °C arasındaki termal sulardan toplanmıştır. Çoğunluğunu Diptera ve Coleoptera ordusunun familyalarına ait türlerin oluşturduğu diğer türler ise sıcaklığı 19 °C-30 °C arasındaki termal sularda bulunmuştur. Dere ve çaylarda bulunan Chironomidae, Naididae, Cyprididae ve Ceratopogonidae familyasına ait bazı türlerin 30 °C-45 °C gibi yüksek sıcaklıklarda yaşayabildikleri özellikle Stratiomys spp. türlerinin 39 °C den daha düşük sıcaklıklarda bulunmadığı görülmüştür. Bunlardan Diptera, Coleoptera, Hemiptera'ya ait türlerin bir kısmının termal sular için yeni kayıt olabileceği düşünülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, limnofauna of invertebrate animals in jeotermal waters in Afyon (Gazlıgöl, Geçek, Ömer, Heybeli, Hüdai, Çay) was investigated. Between July 1995 and May 1996, some samples of thermal water which had different chemical structure and had a temperature between 19°C and 45 °C were collected. 37 species belonging to 9 orders and 20 families were discovered. In area study stations, the species of Naididae, Cyprididae, Chironomidae, families between 19°C and 45 °C and the larvae of stratiomidae between 39 °C and 45 °C were collected from thermal waters. And the other species mostly consisting of Diptera and Coleoptera families of orders between 19°C and 30°C were found in thermal waters. It is seen that in streams and brooks, some species belonging to Chironomidae, Naididae, Cyprididae and Ceratopogonidae families can survive between the high temperatures such as 30 °C and 45 °C. However, the species of Stratiomys sp. can not survice under 39 °C. It's thought that species belonging to Diptera, Coleoptera, they can be new records for thermal waters.