Kendiliğinden yerleşen betonun dayanım ve hızlı klor iyon geçirimliliğinin incelenmesi
Resistance of self-setting concrete and investigation of fast chlorine ion permeability
  1. Tez No: 570481
  2. Yazar: AYHAN SONER AĞSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) işlenebilirlik, işçilik maliyetinde ki azalma ve yüksek dayanım gibi özellikleri bakımından geleneksel betona kıyasla yüksek performansa sahip bir beton türüdür. KYB üretiminde toz malzeme ve/veya viskozite düzenleyici katkı ile su azaltıcı süperakışkanlaştırıcı katkı maddeleri yüksek oranda kullanılmaktadır. KYB üretiminde silis dumanı (SD), uçucu kül (UK), kireçtaşı tozu ve granüle yüksek fırın cürufu toz malzeme olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada KYB üretilmiş ve mineral katkı maddesi olarak SD ve UK kullanılmıştır. Üretilen KYB'nin S/Ç oranı sabit tutularak mineral katkı maddeleri çimento yerine ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında SD ve %15, %30 ve %45 oranlarında UK kullanılmıştır. Üretilen farklı içerikli KYB'nin taze beton özellikleri belirlenmiştir. Sertleşmiş betonlarda 28 ve 180 günlük basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve hızlı klor iyon geçirimliliği deneyleri yapılmıştır. Mineral katkıların KYB'nin işlenebilirlik özelliklerine olumlu yönde etki ettiği yapılan deneyler sonucunda elde edilmiştir. Mineral katkılar belirli oranlara kadar basınç ve eğilme dayanımlarında artış sağlamış, belli oranlardan sonra azalmalara neden olmuştur. En yüksek basınç ve eğilme dayanımı %15 SD kullanılarak üretilen ve 180 gün kürde bekletilen betonlardan elde edilmiştir. Hızlı klor iyon geçirimliliği bakımından mineral katkılı betonların geçirimliliği katkısız betonlara göre önemli derecede azalmıştır. En az geçirimliliğe %45 UK kullanılarak üretilen betonların sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Self-Compacting Concrete (SCC) is a high performance concrete type compared to conventional concrete in terms of its workability, reduction in labor cost and high strength. Powder material and/or viscosity regulating additive and water reducing superplasticiser additives are used in SCC production at a high rate. Silica füme (SF), fly ash (FA), limestone powder and granulated blast furnace slag are used as powder material in SCC production. In this study, SCC was produced and SF and FA were used as mineral additives. While the I/O ratio of the SCC produced was kept constant, 5%, 10% and 15% by weight SF and 15%, 30% and 45% FA were used instead of mineral addivities cement. The fresh concrete properties of SCC with different content were determined. 28- and 180-day compressive strength, flexural strength and rapid chlorine ion permeability tests were performed in hardened concrete. It was obtained from the experiments that mineral additives had a positive effect on the machinability properties of SCC. Mineral admixtures increased pressure and bending strengths up to certain ratios and caused decreases after certain ratios. The highest compressive and bending strength was obtained from the concrete produced using 15% SF and cured for 180 days. In terms of rapid chlorine ion permeability, the permeability of mineral-doped concretes was significantly reduced compared to concrete without admixture. It was observed that the concrete having the lowest permeability was produced using 45% FA.