Termosifon ısı borularında nano akışkan kullanımının performansa etkisinin termodinamik olarak incelenmesi
The effect of nano fluid use on the performance of thermosiphon heat pipes examination of thermodynamics
  1. Tez No: 570482
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, kloroform (CHCI3) çalışma akışkanlı su ısıtma amaçlı termosifon tip ısı borusunda ağırlıkça %0,001 ilave edilen CuO nano partikül kullanımının enerji ve ekserji performansına etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. 10 lt/h, 20 lt/h ve 30 lt/h soğutma suyu debisi olmak üzere 3 farklı debi ve 200 W, 300 W, 400 W, 500 W, 800 W ve 1000 W ısıtıcı gücü olmak üzere 6 farklı ısıtıcı gücü için deneyler yapılmıştır. CuO nano partikülü, 10 lt/h soğutma suyu debisinde 800 W ısıtıcı gücü için enerji ve ekserji verimini arttırırken, 20 lt/h soğutma suyu debisinde 500 W ısıtıcı gücü için enerji verimini, 500 W, 800 W ve 1000 W ısıtıcı güçlerinde ekserji verimi artırmıştır. CuO nano partikülü, 30 lt/h soğutma suyu debisinde 400 W, 500 W ve 1000 W ısıtıcı güçlerinde enerji verimini arttırırken, tüm ısıtıcı güçlerinde ekserji verimi azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of CuO nanoparticle added 0.001% by weight in the thermosyphon type heat pipe for chloroform (CHCl3) working fluid water heating was investigated experimentally. Experiments for 3 different flow rates as 10 lt / h, 20 lt / h and 30 lt / h cooling water flow rate and 6 different heater power, 200 W, 300 W, 400 W, 500 W, 800 W and 1000 W heater power it is made. CuO nano particles increased energy and exergy efficiency for 800 W heater power at 10 l / h cooling water flow rate, while increasing energy efficiency for 500 W heater power at 500 W, 800 W and 1000 W heater power at 20 l / h cooling water flow rate. CuO nanoparticles increased energy efficiency at 400 W, 500 W and 1000 W heater power at 30 l / h cooling water flow, while reducing exergy efficiency at all heater powers.