Düzenli depolama sahalarının işletilmesi atık karakterizasyonu ve LFG gazından enerji üretimi
Operation of regular storage areas waste characterization and LFG gas energy production
  1. Tez No: 570490
  2. Yazar: UMUR GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde ambalaj malzemelerinin her alanda çokça kullanılması ve ekonomik gelişmişlik ile birlikte katı atıkların miktarında oldukça fazla bir artış olmuştur. Katı atıkların bertarafında kurulum ve işletim maliyeti olarak en uygun yöntem olan düzenli depolama kullanılmaktadır. Düzenli depolama sahalarına gelen atıkların karakterizasyonun belirlenmesi ve buna göre değerlendirilmesi esas olmalıdır. Ayrıca düzenli depolama sahalarının en öenmli çıktılarından birisi de organik içerikli atıkların anaerobik olarak parçalanması sonucu oluşan depo gazıdır. Depo gazları içinde metan ve karbondioksit önemli ölçüde oluşmakta olup, küresel iklim değişikliklerine ve sağlık sorunlarına yol açmaktadırlar. Bu sebeple depo gazlarının toplanması ve elektrik enerjisine dönüştürülerek değerlendirilmesi hem dünyamız açısından çevreci bir yaklaşım olup hemde ülkemiz açısından ekonomik bir gelişme olacaktır. Bu çalışmada, düzenli depolama sahalarının işletilmesi, atık karakterizasyonu ve metan gazının oluşumu incelenmiştir. Çalışma alanı olarak Kocaeli Solaklar düzenli depolama sahası ve son iki yıllık verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been a considerable increase in the amount of solid wastes together with the use of packaging materials in every field and economic development. In the disposal of solid wastes, regular storage is used as the most appropriate method for installation and operation costs. The characterization of wastes from landfill sites should be determined and evaluated accordingly. In addition, one of the most important outputs of landfills is the depot gas which is formed as a result of anaerobic breakdown of organic wastes. Methane and carbon dioxide are very important in storage gases and cause global climate changes and health problems. For this reason, the collection of tank gases and their conversion to electrical energy will be an environmentalist approach for our world and an economic development for our country. In this study, the operation of landfills, waste characterization and formation of methane gas were investigated. Kocaeli Solaklar landfill and the last two years data were used as the study area.