Çukurova bölgesinde aplastik anemili hastaların T hücre reseptör sinyal yolundaki gen ifadelerindeki değişimlerin incelenmesi
Investigation of the gene expression changes in the TCR signaling pathway in patients with aplastic anemia in Çukurova region
  1. Tez No: 570489
  2. Yazar: ESRA CAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ile aplastik anemili hastaların T hücre reseptör sinyal yolundaki gen ifadelerindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda CD-28 ve CTLA-4 genlerinin ekspresyon düzeyleri Real Time PCR metoduyla belirlenmiş ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Çalışmamız Eylül 2017- Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalında Aplastik Anemi (AA) tanısı konulmuş 18 yaş altı 31 çocuk hastadan oluşan grup ve aynı yaş grubunda 30 sağlıklı kontrol grubunun tam kan numuneleri kullanılmıştır. Alınan kan numunelerinin kırmızı kan hücrelerinden arındırılması işlemleri Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Laboratuvarında yapılmıştır. Ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında Roche LightCycler 480 Real Time- PCR Cihazında gen ekspresyon düzeyleri çalışılmıştır. Tüm verilerin istatistiksel analizleri Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı'nda Statistical Package for the Social Sciences (SPSS, version 20.0) programı yardımıyla yapılmıştır. Çalışma sonunda bölgemizdeki Aplastik Anemili (AA'lı) çocukların CD28 ve CTLA-4 gen ekpresyon düzeylerinin kontrol grubuna göre daha yüksek tespit edildiği ve istatistiksel analizin anlamlı (p değeri ≤ 0.05) olduğu görülmüştür. T hücre reseptör sinyal yolundaki gen ifadeleri ile ilgili elde ettiğimiz verilerin, çocuk hematoloji kliniği hastalarına tanı, takip ve tedavi süreçlerinde fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the changes in gene expression in T cell receptor signaling pathways of aplastic anemia patients. In this context, the expression levels of CD28 and CTLA-4 genes were determined by Real Time PCR and statistical analyses were performed. Our study was conducted between September 2017- August 2018. The whole blood samples of 31 children with aplastic anemia (AA) and whole blood samples of 30 healthy the controls in the same of groups were included in the study who are in follow-up at Çukurova University Pediatric Hematology Department. Red blood cell removal of blood samples was done in the Laboratory of Pediatric Hematology. Then, gene expression levels were determined in Roche LightCycler 480 Real Time-PCR Device in the Çukurova University Department of Medical Biochemistry. Statistical analysis of all data was performed by the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS, version 20.0) program in the Çukurova University Department of Biostatistics. At the end of the study, it was seen that CD-28 and CTLA-4 gene expression levels of children with Aplastic Anemia (FAA) in our region were higher than the control group and the importance between two groups were significant (p value ≤ 0.05) with statistical analysis. Our data on gene expression in the T cell receptor signaling pathway could provide significant benefits for the diagnosis, follow-up and the treatment of aplastic anemia patients.