Çocuk oyun alanlarının kullanıcı beklentileri açısından irdelenmesi: Antakya, Hatay örneği
Examination of children's playgrounds in terms of children's wishes: Antakya sample, Hatay
- Tez No: 570506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çocuk oyun alanları, çocukların rahatlayıp enerji atabilecekleri, oyun gereksinimlerini karşılayabileceği, deneyip yanılarak kendi kendine veya grup halinde öğrenebileceği, öğrenirken gelişimine katkıda bulunacağı iç veya dış mekânlardır. Hızla yapılaşan kentlerde çocukların oyun mekânlarının azaldığı, var olan alanların çocukların ilgisini çekmekten uzak tasarlandığı, artan teknoloji ile çocukların bilgisayar başında, teknoloji ile iç içe bir çocukluk döneminden geçmesine neden olduğu görülmektedir. Teknolojinin bu şekilde kullanımı teknoloji bağımlılığına neden olurken çocuklar içe kapanık bir gelişim göstermekte ve kendisini iyi ifade edemeyen bireylere dönüşmektedir. Toplumların sağlıklı gelişimi çocukluk dönemi gelişimi ile doğru orantılıdır. Oyun çocuğun beslenme, bakım gibi en temel ihtiyacıdır. Bu durum oyun alanlarının planlama ve tasarımını önemli hale getirmektedir. Bu noktadan hareketle çalışma Hatay ili Antakya ilçesinde seçilmiş çocuk oyun alanlarının planlama ve tasarımını, çocukların isteklerine göre değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla öncelikle 0-6 ve 6-12 yaş grubu çocuklara anket uygulanarak çocukların oyun alanlarından beklentileri belirlenmiştir. Daha sonra çocuk oyun alanlarının planlama ve tasarımının çocukların beklentilerine cevap verip vermediği değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda çocuk oyun alanlarının çocukların istekleri olan çim zemin, zihinsel ve sosyal gelişimi sağlayacak oyun donatıları ve bisiklet yolu gibi beklentilerini karşılamadığı belirlenmiştir. Oyun alanlarının çocuklar için çekiciliğini artırmak üzere öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's playgrounds are indoors or outdoors where children can relax and spend energy, meet game needs, try and learn by themselves or in groups, and contribute to their development while learning. It is seen that the existing areas where children's play spaces are diminishing rapidly in structured cities are designed far from attracting the attention of children, and with the increasing technology, it causes children to go through a childhood at the computer and intertwined with technology. Using of technology in this way leads to techno-addict and causes children to develop an introverted development and become individuals who cannot express themselves well. The healthy development of societies is directly proportional to the development of childhood. The game is the most basic need of the child such as nutrition, care. This makes planning and design of playgrounds important. From this point of view,in this study,the selected provice of Antakya(HATAY) the study wascarried out in order to evalute the planning and design of children's playgrounds according to the wishes of the children. For this purpose, first of all, 0-6 and 6-12 age group children were surveyed and their expectations from playgrounds were determined. Then, it was evaluated whether the planning and design of children's playgrounds meet the expectations of the children's playgrounds. As a result of the study, it was determined that the children's playgrounds did not meet the expectations of the children such as grass ground, play equipment and bicycle path that would provide mental and social development. Suggestions have been developed to increase the attractiveness of playgrounds for children.