Kırsal alanda yaşayan menopozal dönemdeki kadınlarda hipertansiyon görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
Frequency of hypertension in menopausal women living in the rural region and the effecting factors
  1. Tez No: 570524
  2. Yazar: GAMZE GÜLSÜM KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÖZCAN, DOÇ. DR. FİGEN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kırsal alanda yaşayan menopozal dönemdeki kadınlarda hipertansiyon görülme sıklığı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Araştırmanın evrenini, Gemerek ilçe merkezinde ASM'ne kayıtlı 40-64 yaş grubu 730 kadın oluşturmaktadır. Post Hoc power analizi sonucuna göre aynı etki büyüklüğü ile 348 örnek alındığında testin gücü %99,78 olmaktadır. Araştırmaya olasılıksız örneklem yöntemi ile Şubat-Nisan 2019 tarihleri arasında ASM'ye başvuran, gönüllü ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 348 kadın alınmıştır. Araştırmanın verileri,“Veri Tolama Formu”ile yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, nicel verilerin karşılaştırılmasında bağımsız örnekler t testi; kategorik verilerin analizinde Kikare testi ve lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada kadınlarda hipertansiyon görülme sıklığı %74.7 olup, %10.9'unun hipertansiyonu olduğunun farkında olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence of hypertension in rural menopausal women. The population of the study The population of the study consists of 730 women aged 40-64 years registered to ASM in Gemerek district center. According to the results of Post Hoc power analysis, the power of the test is 99.78% when 348 samples are taken with the same effect size. A total of 348 women who applied to ASM between February-April 2019 were included in the study. The data of the study was obtained by face to face interview with Tol Data Tolerance Form". Descriptive statistics in the evaluation of data, independent samples t test in the comparison of quantitative data; Chi-square test and logistic regression analysis were used in the analysis of categorical data. The prevalence of hypertension in women was 74.7% and 10.9% were not aware of hypertension.