Gaziantep ilindeki orman ürünleri firmalarında çalışan yöneticilerin iş sağlığı ve güvenliği bilinç düzeyinin araştırılması
Research on occupational health and safety consciousness level of managers of forest products firms at Gaziantep province
- Tez No: 570545
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, iş yerinin verimli olması ve çalışanlarının sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması için önemli olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinin (İSG) temel prensiplerinin ve güvenlik kültürünün önemini tüm sektörde ortaya koymak gerekmektedir. Bu doğrultuda; İSG'nin temel prensiplerini öğrenmek, güvenlik kültürünü anlamak ve işletmeye faydalarını öğrenmek, güvenlik kültürünün oluşturulmasını ve sürdürülmesi sağlamak gerekmektedir. Yeni mevzuat ilkelerinden bir diğeri de, çalışanların mesleki riskler konusunda eğitilmesini, bilgilendirilmesini ve iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına katılımlarının sağlanmasını öngörmesidir. Bu çalışmada Gaziantep ilindeki orman ürünleri firmalarındaki yöneticilerin iş sağlığı ve güvenliği bilinç düzeyi araştırılmıştır. 80 tane orman ürünleri firmasına gidilerek üst düzey, orta düzey, alt düzey konumundaki yöneticilere 25 soruluk anket uygulanmıştır. Anketten sonra oluşan genel kanı Gaziantep ilindeki orman ürünleri firmaları yöneticilerinin İSG konusunda çok az bilgiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is important for health and safety of labours and productivity of workplaces. Fundamental principles of occupational health and safety (OHS) and importance of safety culture were required at all sectors. Accordingly, it is needed that learning fundamental principles of OHS, discovering the safety culture and learning it's benefits, composing and maintaining safety culture. One of the new legislation principles is predicted that teaching and informing workers about occupational risks, and providing to join occupational health and safety missions. In this research, it was researched that consciousness level of occupational health and safety of managers at forest products sector in Gaziantep province. A survey, which had 25 questions, was applied with managers (top/middle/low level) at 80 forest product firms. After survey results, these managers at forest product sector in Gaziantep province had not much knowledge about OHS.