KGDD'lerde sertleşme üssü ve mukavemet katsayısının östemperleme ısıl işlemine göre değişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 57060
  2. Yazar: ESAT İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada DÖKTAŞ A.Ş. tarafından standartlara uygun olarak dökülen KGDD malzeme kullanılmıştır. Östemperleme sıcaklığının malzemenin çekme mukavemeti, sertleşme üssü ve mukavemet katsayısına etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda maksimum çekme mukavemeti 300°C'de elde edilmiştir. Buna karşılık n ve K değeri östemperleme sıcaklığının artışı ile sürekli azalırken 350°C'de bir minimuma ulaşarak artma göstermiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to austempering temperature, examination of the variation of n and K values on ductile irons In this study, standard spheroidal graphite cast iron material produced by DÖKTAŞ A.Ş. were used. The effects of austempering temperature on tensile strength, n and K value were investigated. Maximum tensile strength were found at 300 °C austempering temperature. However, n and K values decreases with increasing austempering temperature and reaches a minimum value at 350 °C austempering temperature then start to increase IX