Çok katlı betonarme yapılarda dışmerkezlik etkisinin incelenmesi
- Tez No: 57061
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY EMREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÇOK KATLI BETONARME YAPILARDA DIŞMERKEZLİK ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Anahtar Kelimeler : Perdeli yapılar, dışmerkezlik, Ehler-Emrem yöntemi Bu çalışmada, betonarme perdeli çok katlı yapılarda dışmerkezlik etkisi incelenmiştir. Ele alman yapıda perdeler, önce dışmerkezlik oluşturacak şekilde düzenlenerek çözülmüştür. Aynı sistem daha sonra dışmerkezlik oluşturmayacak şekilde düzenlenmiş ve çözülmüştür. Birinci bölümde konu açıklanarak giriş bilgileri verilmiştir, ikinci bölümde yapıların yanal burulmak davranışı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde eşdeğer statik hesap yöntemi üzerinde durulmuş ve dördüncü bölümde de ele alman sistemin tanımlamasına geçilmiştir. Bu bölümde dışmerkezlik oluşturan ve oluşturmayan sistem ayrıntılarıyla tanıtılmış, yük durumları hesaplanmıştır. Sistemlerin çözümünde kullanılan SAP90 programı ve Ehler-Emrem statik yapı analiz yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde sistemlerin çözümüne geçilmiştir. Daha sonra her iki sistemin çözümleri tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur. Altıncı bölümde sonuçlar tartışılmıştır ve son olarak da yedinci bölümde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ECCENTRICITY EFFECTS ON REINFORCED CONCRETE MULTI-STOREY BUILDINGS SUMMARY Keywords : Shear walls, eccentricity, Ehler-Emrem method In this study, the eccentricity effects on reinforced concrete multi-storey buildings with shear walls are investigated. Firstly, in example structure, the shear walls are so arranged that the structure become eccentric. Later on, in the same example, shear walls are arranged so that no eccentricity occurred. In tiie first chapter, the subject is explained and introductory information are given. In the second chapter, lateral torsional behaviour of structures are explained. In the third chapter, equivalent static load method has been explained and, in the fourth chapter, the example structure is introduced. In this chapter, both the eccentric and non- eccentric systems are presented in detail. The methods which are used to solve the systems are explained. In the fifth chapter, solutions of the systems are made. Then, tabulated and graphic results are given. In the sixth chapter, the results are discussed and lastly, the recommendations are made. xiv