Sigortacının kanuni halefiyetinin şartları ve sınırları
Conditions and limitations of the insurer's right of subrogation
- Tez No: 570604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışması İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne sunulmuştur. Çalışmanın konusu“Sigortacının Kanuni Halefiyetinin Şartları ve Sınırları”dır. Çalışmanın ilk bölümünde halefiyet kavramı genel hatlarıyla tanıtılmış ve benzer kavramlar ile arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Akabinde sigortacının kanuni halefiyetine ilişkin gerek yabancı hukuk kaynaklarındaki gerekse Türk hukukundaki yasal düzenlemeler incelenmiştir. İkinci bölümde ise sigortacının halefiyetine ilişkin kanunda öngörülen şartlar, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun mal sigortalarında sigortacının halefiyetine ilişkin madde 1472 hükmü doğrultusunda ele alınmıştır. Söz konusu şartların mevcut olmaması durumunda sigortacının alternatif olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun alacağın devrine ilişkin hükümlerine istinaden zarar sorumlusuna rücu edip edemeyeceği değerlendirilmiştir. Son bölümde Türk hukukundaki ve yabancı hukuktaki doktrin görüşleri ve Mahkeme içtihatları doğrultusunda sigortacının kanuni halefiyetine dayalı rücu talebini kimlere karşı yöneltebileceği sorusu irdelenmiştir. Özellikle, sigortacının sigorta ettirene ya da sigortalının yakınlarına rücu etme imkânı olup olmadığı tartışılmıştır. Daha sonra ise sigortacının kanuni halefiyetine ilişkin hükmün emredici nitelikte olması karşısında sigortacının rücu hakkını sınırlandıran poliçe şartlarının geçerliliği incelenmiştir ve söz konusu poliçe şartlarının hukuki niteliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of master's thesis has been submitted to Istanbul Bilgi University Social Sciences Institute. The subject of this study is the“Conditions and Limitations of the Insurer's Right of Subrogation”. In the first part of the study, the term of“subrogation”is explained in general terms and its differences with similar terms are introduced. Thereafter, the regulations in respect of the insurer's subrogation right in both foreign law and Turkish law are reviewed. In the second part, the conditions of the insurer's subrogation right in property insurances which are set forth by law are addressed in accordance with Article 1472 of the Turkish Commercial Code numbered 6102. In cases where the conditions of subrogation do not exist, it is considered whether the insurer can recourse against the liable party based on the provision in respect of the assignment of claim under the Turkish Code of Obligations numbered 6098, as an alternative solution. In the last part, the question of to whom the insurer may recourse against is examined in consideration of the scholars' views and Court precedents in both Turkish and foreign law. In particular; it is discussed whether the insurer can recourse against the policy holder or against the relatives of the insured. Then, the validity of the policy conditions that limit the insurer's right of recourse is examined considering that the insurer's subrogation right is a mandatory provision and the legal structure of these policy conditions is determined.