Takıda gerçeküstü yaklaşımlar
Surreal approaches in jewelry
  1. Tez No: 570603
  2. Yazar: GÖKÇE YAĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kültürel bağlamda modern sürecin başlamasıyla her alanda olduğu gibi sanatta da kalıplaşmış birçok düşünce yerini sorgulayan, sorgulatan, farklı arayışlar içinde sınırların zorlandığı bir düşünce tarzına bırakmıştır. Bütün sanat disiplinlerinde karşımıza çıkan bu gelişmeler, takı sanatında da kendini göstermektedir. 20. yy'da takı, zanaatkarların ürettiği süs objeleri olmalarının yanında, çeşitli sanat akımlarının ve sanatçıların etkileriyle yeni bir soluk kazanmıştır. Takının modernleşmesi serüveninde, algıdaki takı anlayışını tamamen değiştiren yenilikçi yaklaşımlardan biri de 'Gerçeküstücülük'tür. Bu felsefi görüş ile takı sanatçısı, kendini özgür bir yaratı süreci içine bırakmış, sınırlılıklardan sıyrılarak eserlerini şekillendirmiştir. Bu çalışmanın amacı, gerçeküstücü tavrın takıdaki etkilerini araştırmaktır. Dönemin sanatçıları tarafından da yeni bir arayış olarak üretilen takı çalışmalarının yanı sıra, günümüzde gerçeküstü anlayışın izlerini taşıyan takı ve takı sanatçıları incelenmiştir. Araştırmada gerçeküstücü modern sanat anlayışı irdelenerek, sözü edilen her sanatçının, bu akım ile örtüşen takı çalışmalarına ulaşılmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise gerçeküstücü anlayışın takı sanatındaki arayışlara ve takı tasarımındaki farklılaşmaya ne şekilde etkisinin olduğu ve bu doğrultuda takının geldiği nokta belirlenmiş, günümüz modern takı sanatçılarının gerçeküstü anlayışla oluşturulan eserlerine yer verilerek akımla nasıl ilişkilendirildiği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate to the effects of surreal attitude on jewelry. Besides the jewelry works produced by the artistsof the period as a new quest, jewelry and jewelry artists bearing the traces of surreal understanding are examined. In this research, the concept of surreal modern art is examined. The works of each artist, which correspond to the relevant movement surrealizm, have been reached and analyzed. As a result of the research, it has been observed that surreal understanding has a great effect on quests in jewelry art and differentiation in jewelry design and by this way the point where the jewelry come from has been determined. It is interpreted how it's associated with the current by including works of jewelry artist created with the conception of surrealism.With the start of modern process in the culturel context, many thoughts in art have been replaced by a way of thinking in which questioning and boundaries are enforced in different searches as in all areas. These developments in all art disciplines also shows themselves in the art of jewelry. In the 20th century, jewelry, besides being ornamental objects produced by craftsmen gained a new breath with the influences of various art movements and artists. In the adventure of modernization of jewelry, one of the innovative approaches that completely changes the understanding of jewelry is surrealism. With this philosophical view, the jewelry artist has left himself to a unique process of creativity and has shaped his works by stripping from limitations.