Comparison of the levels of igfbp 1, osteopontin and pge2 in endometrial washing liquid between women with polycystic ovary syndrome, endometrioma, unexplained subfertility and fertile healthy women
Polikistik over sendromu, endometrioma, açıklanamayan infertilite tanısı alan hastalar ile daha önce doğum yapmış infertilite hikâyesi olmayan sağlıklı kadınların endometrial yıkama sıvısında endometrial reseptivite belirteçleri olan ıgfbp 1, osteopontin ve pge2 düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 570656
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA KELEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET: GİRİŞ: Endometrial reseptivite, luminal epitelyumun blastokist implantasyon için uygun olduğu zamanı ifade eder. Luminal epitelde, glandüler epitelde ve aynı zamanda endometrial stromada önemli gelişimsel değişiklikler meydana gelir. Reseptif endometrium ve canlı bir embriyo gelişiminin her ikisi de başarılı bir implantasyon için gereklidir. Son zamanlarda luteal fazın değişik evrelerini gösteren reseptivite belirteçleri denen pek çok molekül tanımlanmıştır. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı polikistik over sendromu, endometrioma, açıklanamayan infertilite tanısı alan hastalar ile daha önce doğum yapmış infertilite hikâyesi olmayan sağlıklı kadınların endometrial yıkama sıvısında endometrial reseptivite belirteçleri olan IGFBP 1, Osteopontin ve PGE 2 düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. MATERYAL VE METOD: Ocak 2013 – Haziran 2013 tarihleri arasında yaşları 20 ile 40 arasında değişen polikistik over sendromu (n=24), endometrioma (n=17) ve açıklanamayan subfertilite (n=25) çalışma grubu olarak ve sağlıklı fertil kadınlar (n=18) kontrol grubu olarak dahil edildi. Tüm hastaların implantasyon penceresi döneminde endometrial yıkama örneklerinde IGFBP 1, osteopontin ve PGE2 düzeyleri çalışıldı ve gruplar arasında karşılaştırıldı. SONUÇ: Gruplar demografik açıdan benzerdi. PGE2 polikistik over sendromunda 367.75±96.37 iken kontrol grubunda ise 239.25±106.97 idi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi(p=0.002). IGFBP – 1, PGE2 ve OPN değerleri endometriozis ve açıklanamayan subfertilite grubunda kontrol grubuna göre dağılımı benzerdi. Ortalama endometrial yıkama sıvısı IGFBP-1 düzeyi açıklanamayan infertilite grubunda (396.51) en yüksek olup PKOS grubunda (310.22) ise en düşük değerde iken, kontrol grubunda ; 377.36 endometrioma grubunda 391.184 idi. TARTIŞMA: PGE2 ovulatuar PCOS hastalarında düşük gebelik oranlarından sorumlu olabilecek kötü endometrial reseptivitenin bir göstergesi olabilir. 200'e yakın genlerin her birinin eksprese ettiği tek bir biyomarker, implantasyonun biyomekanizmasını açıklamada yeterli olmadığı için ve endometrial reseptivitede çok sayıda biyomarker rol alması nedeniyle ekspresyon bozukluklarında fazla sayıda markerı içeren daha geniş serilere ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Açıklanamayan İnfertilite, Endometrial Reseptivite, Endometrioma, IGFBP 1, Osteopontin, PGE2, Polikistik Over Sendromu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND: Endometrial receptivity represents the time of which the luminal epitelium is available for blastocyst implantation. In luminal epitelium, glandular epitelium and also in endometrial stroma some important growth changes occurs. For a succesive implantation, both receptive endometrium and a live embryo growth are required. Recently, a lot of molecules have been identified as receptivity markers during implantation window. AIM: Purpose of this study is to compare the levels of IGFBP 1, Osteopontin and PGE 2 in endometrial washing liquid which are the reagents of endometrial receptivity, between the patients whom are diagnosed to have polycystic ovary syndrome, endometrioma and unexplained infertility, and the healthy women whom never had subfertility problems and gave birth. MATHERIAL AND METHODS: Between January 2013 – June 2013, as a study group of women ages differ in the range of 20-40, whom had polycystic ovary syndrome (n=24), endometrioma (n=17) and unexplained subfertility (n=25) and as a control group of healthy and fertile women (n=18) were included. In the period of implantation window, in all the patients' endometrial washing samples, IGFBP 1, osteopontin and PGE 2 levels were analyzed on and compared between the groups. RESULTS: Groups were similar demographically. PGE2 levels were 367.7±96.3 ng/ml and 239.25±106.97 ng/ml in women with PCOS and in healthy women respectively. The difference was statistically significant (p=0.002). The values of IGFBP -1, PGE2 and OPN wre similar in all groups. While average endometrial washing liquid IGFBP-1 level is the highest in unexplained infertility group (396.51 ng/ml), and lowest in PCOS group (310.22 ng/ml), in control group it was 377.36 ng/ml and in endometrioma group it was 391.184 ng/ml CONCLUSION: PGE2 might be an indicator for unfavorable endometrial receptivity which might be responsible of the low pregnancy rates in PCOS patients. Because of biomarkers which are expressed one by one by near every single 200 genes are insufficent to explain the implantation mechanism and a lot of biomarker takes place in endometrial receptivity, it is needed to have larger series which includes a lot of markers in expression defects. KEY WORDS: Endometrıal Receptivity, Endometrioma, IGFBP 1, Osteopontin, PGE2, Polycystic Ovary Syndrome, Unexplained Subfertility.