Türkiye ve Azerbaycan Türkçesinde aile ve akrabalıkla ilgili sözcüklerin cümle içinde kullanımları (Ses bilgisi ve çekim ekleri örneklerinde)
Use in a sentence of family and relatives related words Turkish in Turkey and Azerbaijan (Phonetics and shooting attachments examples)
- Tez No: 570655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AHMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 578
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Azerbaycan Türkçesinde aile ve akrabalıkla ilgili sözcüklerin cümle içinde kullanımlarının ses bilgisi ve çekim ekleri örneklerinde gösterilmesi üzerinedir. Çalışma sözlük incelemeleri, ses ve şekil bilgisi incelemeleri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Sözlük incelemeleri bölümünde, Türkiye ve Azerbaycan Türkçesindeki aile ve akrabalıkla ilgili sözcükler ve anlamlarına alfabetik olarak yer verilmiştir. Ses ve şekil bilgisi incelemeleri bölümünde, Türkiye Türkçesi 20. yüzyıl ve sonrası klasik edebi metin türlerinden H. E. Adıvar'ın“Sinekli Bakkal”ve“Ateşten Gömlek”, H. R. Gürpınar'ın“Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç”ve“Melek Sanmıştım Şeytanı”, A. H. Müftüoğlu'nun“Gönül Hanım”, Y. K. Karaosmanoğlu'nun“Kiralık Konak”ve“Yaban”, R. H. Karay'ın“Memleket Hikayeleri”, K. Tahir'in“Esir Şehrin İnsanları”, H. C. Yalçın'ın“Hayal İçinde”; Bakü Devlet Üniversitesinin elektronik kaynaklarında, Azerbaycan Türkçesi 20. yüzyıl ve sonrası klasik edebi metin türlerinden N. Gencevi'nin“ Leyla ve Mecnun”, A. Hakverdiyev'in“Seçilmiş Eserleri”, N. Vezirov'un“Eserleri”eserlerinde mevcut olan aile ve akrabalıkla ilgili sözcükler ses ve şekil bilgisi yönünden incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Türkiye ve Azerbaycan Türkçesi, Sözlük İncelemeleri, Akrabalık Sözcükleri
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey and Azerbaijan have sound knowledge about the use of words in a sentence in a Turkish family and kinship and are shown in the examples on the suffixes. The study consists of three parts; dictionary studies, phonetics and morphology studies. The dictionary investigation section, words and meanings related to Turkey and Azerbaijan in the Turkish family and kinship are given in alphabetical order. The phonetics and morphology studies department, Turkey Turkish is one of the classical literary text types in the 20th century and after H. E. Adıvar's“Sinekli Bakkal”and“Ateşten Gömlek”, H. R. Gürpınar's“Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç”and“Melek Sanmıştım Şeytanı”A. H. Müftüoğlu's“Gönül Hanım”, Y. K. Karaosmanoğlu's“Kiralık Konak”and“ Yaban”, R. H. Karay's“Memleket Hikayeleri”, K. Tahir's“Esir Şehrin İnsanları”, H. C. Yalçın's“Hayal İçinde”; In the electronic sources of Baku State University, Azerbaijan Turkish is one of the classical literary text types in the 20th century and after N. Gencevi's“Leyla ve Mecnun”, A. Hakverdiyev's“Seçilmiş Eserleri”, N. Vezirov's“Eserleri”the words about family and kinship in his works were examined in terms of phonetics and morphology. Keywords : Turkey and Azerbaijan Turkish, Dictionary İnvestigation, Kinship Words