İlköğretim öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi düzeylerinin ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of environmental knowledge and attitudes of elementary school students
- Tez No: 570799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN COŞANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, ilköğretim öğrencilerinin çevreye karşı tutum ve bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak tasarlanan araştırma, Kırklareli ili Merkez ilçesinde bulunan ilköğretim 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirildi. Çalışmaya 7 okul ve 131 öğrenci katıldı. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Çevre Bilgi Anketi ve Çevre Tutum Ölçeği ile toplandı ve veriler tanımlayıcı ilişki arayıcı testlerle değerlendirildi. Çevre Bilgi Anketi ve Çevre Tutum Ölçeği'nin güvenirlik katsayısı sayısı sırasıyla 0.83 ve 0.77 bulunmuştur. Araştırmada öğrencilerin bilgi ve tutumları, cinsiyet, sosyoekonomik düzey, akademik başarı düzey gibi bağımsız değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin çevreye yönelik bilgi ve tutum düzeylerinin cinsiyet ve sosyoekonomik düzeye göre farklılaşmadığı görülürken, sağlığı çevre ile ilişkilendiren öğrencilerin çevre bilgi ve tutumunun daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study aimed to examine of environmental knowledge and attitudes of elementary school students in terms of different variables. Study sample consisted of 7th grade students in 7 different elementary schools in Merkez in Kırklareli. The study was conducted with 131 students. The data were collected using a personal information questionnaire form, the Environmental Knowledge Test and the Environmental Attitude Scale, and analyzed using descriptive, correlational and inferential statistical tests. Reliability coefficients of the Environmental Knowledge Test and Environmental Attitude Scale were calculated as 0.83 and 0.77, respectively. The independent variables of the study were, gender, socioeconomic status and academic success levels. The results showed that gender and socioeconomic status were not significantly associated with the environmental knowledge and attitudes of the students. Furthermore, students who reported a preference towards the link between health and the environment had significantly higher levels of environmental knowledge and attitudes than the ones who reported that they did not assume an association between health and environment.