Kanserogenesis'de ras ve p53 proteinlerinin rolü üzerine bir çalışma
A study on the role of ras and p53 proteins on carcinogenesis
  1. Tez No: 570975
  2. Yazar: VOLKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tümör baskılayıcı p53 geni insan tümör oluşumundaki en yaygın mutasyona uğramış gendir ve transkripsiyonel faktörü kodlar. İyonize radyasyon ve onkogenik aktivasyonla aktive edilir. p53 proteini çeşitli insan kanserlerinde ortaya çıkan mdm2 proteini ile bir kompleks oluşturur. Bu nedenle ras onkogeninin p53 üzerine etkisi ve UV ışınıyla aktive edilen onun düzenleyicisi mdm2'nin ekspresyonu, normal ve ras transform rat embriyo fibroblast hücre hatlarında araştırılmıştır. Western-Blot analizi hücrelerin ras tranformasyonunun UV ile uyarılan p53 geninin ekspresyonu ile inhibe edildiğini göstermiştir. Bu bulgu ras transformasyonunun p53 ve onun etki yolunu tam baskılamasına neden olduğu fikrini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The tumor suppressor p53 gene encoding a transcriptional factor is the most widely mutated gene in human tumorigenesis and activated by ionizing radiation or oncogenic activations. P53 protein forms a complex with Mdm2 protein which is overexpressed in a variety of human cancers. p53 inactivation is also involved in the ability of ras oncogene to cause cell transformation. Therefore, effects of ras oncogene on p53 and its regulator Mdm2 expression activated by UV light were investigated in both normal and ras transform rat embryonal fibroblast cell lines. Western Blot analyses showed that ras transformation of the cells inhibited the expression of p53 gene induced by UV. This finding suggest that ras transformation cause complate suppresion of p53 and its pathway.