Demir Çağında Ege coğrafyasının ticari yapısı
Commercial structure of Aegean geography in Iron Age
- Tez No: 570974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarihin ilk evrelerinden itibaren insanların toplumsal ve ekonomik manada gerçekleştirmiş oldukları alışveriş (ticaret) her dönem önemini korumaya devam etmiştir.“Demir Çağında Ege Coğrafyasının Ticari Yapısı”adlı bu çalışmada ise dünyada insanların varolmaya başladıkları ilk zamanlardan beri süregelen ticaretin Demir Çağ (M.Ö 1200-30)Ege Havzası kesiti ele alınmış ve derli toplu bir Ege ticaret coğrafyası sunulmaya gayret edilmiştir. Fenikeliler, Antik Yunanlılar (Hellenler) ve Büyük İskender ile ardıllarının ticari ve kültürel manada hüküm sürdükleri bu coğrafya, ticaretin dünya tarihindeki en önemli gelişim alanı olmuştur. Yelkenli ve kürekli gemiler ile sikkeyi ticarette kullanan Hellenler, ticaretin gelişimine katkı sağlayan toplumların başında gelmektedir. Demir Çağında Ege Coğrafyasının Ticari Yapısı adlı çalışmamız antik kaynaklar (Aristoteles, Herodot, Ksenophon vb) ve bu kaynaklar ile arkeolojik verilere dayanarak üretilmiş modern kaynaklardan faydalanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the early stages of history, the social (economic) shopping of people has continued to be important in every period. In this study, The Commercial Structure of Aegean Geography in the Iron Age, the Iron Age (1200-30 BC) section of the ongoing trade since the first time people began to exist in the world was discussed and a neat Aegean trade geography was tried to be presented. This geography, where the Phoenicians, Ancient Greeks (Hellenes), Alexander the Great and his successors reigned commercially and culturally, became the most important development area of trade in world history. Sailing and rowing ships and the Hellenes who use the coin in trade are the leading societies that contribute to the development of trade. Our study titled The Commercial Structure of the Aegean Geography in the Iron Age was prepared by utilizing the ancient sources (Aristotle, Herodotus, Xenophon, etc.) and modern sources based on these sources and archaeological data