Esnek imalat sistemlerinde takım yönetimi
Tool management in flexible manufacturing systems
  1. Tez No: 57101
  2. Yazar: ASLAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Anahtar Kelime : Esnek İmalat Sistemi Bu çalışmada, Esnek İmalat Sistemlerinin performansını etkileyen en önemli faktörlerin başında gelen takım akışı problemini çözmek amacıyla, parça akışında yaygın olarak kullanılan gruplama (cluster) yaklaşımı ile, takım atama sistemi tasarlanmıştır. Bu yaklaşımla iki temel takım atama stratejisi olan Full Clustering ve Differential Clustering denenmiş, 4, 6 ve 8 makinalı imalat hücrelerinde 10 ve 20 iş yığını büyüklükleri ile gerçek endüstriyel veriler kullanılarak, çeşitli denemeler yapılarak sistem performansı ölçülmüştür. Yazılım, Lotus 123 'de gerçekleştirilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keyword : FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS In this study, one of the major performance criteria, tool management systems which affects the system performance greatly has been designed. The clustering algorithm which is used widely for grouping parts is also used for clustering tools and parts. The two tool assignment strategies which are full clustering and differential clustering strategies have been applied for issuing tools. The experimental applications have been carried out in 4, 6 and 8 machine cells, with 10 and 20 component batch size, for measuring cell performance. The software environment is Lotus 123. IX