Tool management in flexible manufacturing systems
Esnek imalat sistemlerinde takım yönetimi
- Tez No: 97574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ARİF ADLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu tezin amaci esnek imalat sistemlerindeki takim yönetim stratejilerine yeni bir bakis acisi saglamaktir. Takim Yönetimi, imalat sistemi içerisindeki takimlarin parça akisiyla uyumlu bir şekilde calismasidir. Bu sayede, doğru takimlar doğru yerde ve de doğru zamanda parça isleme operasyonlari için hazir bulunurlar. Sistemin etkin bir şekilde calismasi için uygun bir takim stratejisine ihtiyaç vardir. Takim yönetimi stratejilerinde iki cesit strateji vardir: parça bazli, takim bazli stratejiler. Parça bazli stratejiler takim miktari ve çeşitlerinin parça bazinda makina ihtiyaclarina gore seçildiği sistemler için gereklidir. Parça bazli stratejilerin tersine, takim bazli stratejiler parça isleme ve operasyon esnekliği gerektiren, cok sayida farkli karakteristiğe sahip parcalarin üretildiği durumlarda etkindir. Bu calisma sadece takim bazli stratejileri üzerinde yoğunlaşacak ve simulasyonlar takim bazli stratejilerden tam gruplama stratejisi ile yapilacaktir. Bu calismada esnek imalat sistemleri, ve de bir parcasi olan takim yönetim sistemleri ile ilgili literatür gözden geçirilecektir. Takim yönetimi ve stratejileri incelenecek, ve takim bazli stratejilerden tam gruplama stratejisi detayli bir şekilde calisilacaktir. Bu strateji ile ilgili bir örnek geliştirilen Excel macro ile gösterilecektir. Sonuçlar tartisilacak ve bu alandaki ileri calismalar için önerilerde bulunulacaktir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The scope of this thesis is to provide another approach in tool issue strategies in tool management systems (TMS) within flexible manufacturing system environments. Tool Management is the organisation of the flow of tools in the system to match the work-piece flow, such that the right tools are available in the right place, at the right time to allow processing of the parts by the machine. In order to accomplish this, there is a need of a compatible tool issue strategy applied in the system. There are two types of tool issue strategies: work-piece-oriented and tool- oriented strategies. In the work-piece oriented strategies, the number and type of tools are determined from the machining requirements of a work-piece spectrum introduced over a given scheduling period. Unlike work-piece oriented strategies, tool issue strategies are targeted to respond to the need for work-piece processing and routing flexibility and in situations where there are many diverse work-pieces produced. This study mainly covers the tool-oriented strategies and simulations are performed with one of the tool-oriented strategies as well. In this study, first the literature about flexible manufacturing systems and as a part of it, tool management systems (TMS) are reviewed. Furthermore, the tool management system with tool oriented strategies are comprehensively studied and full clustering tool-oriented strategy is focused. Related to this part of the study, an illustrative example is shown with an Excel macro, developed for this study. Eventually, the results are interpreted and the report is concluded with the suggestions for the future studies in this area. Ill