Galvanizleme prosesinden kaynaklanan atıksuda elektrokoagülasyon yöntemiyle ağır metal giderimi
Treatment of metal plating wastewater by electrocoagulation process
  1. Tez No: 571064
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN GÜLYAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Metal kaplama endüstrisi, hızla gelişen endüstriler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu tesislerde galvaniz prosesinden kaynaklı ağır metal içeriği yüksek atık sular oluşmaktadır. Ağır metaller çevre kirliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada; metal kaplama endüstrisinden kaynaklanan atık sulardaki ağır metallerden Cr+3 ve Zn+2 'nin elektrokoagülasyon yöntemi ile giderimi incelenmiştir. Çalışmalar 1 L hacmindeki cam reaktörlerde oda sıcaklığında gerçekleştirilmiş olup demir-demir ve demir-bakır olmak üzere 2 farklı elektrot çifti kullanılmıştır. Çalışmalarda farklı pH değerlerinde (pH 5-pH 12) reaksiyon gerçekleştirilmiştir ve reaksiyon sonucunda oluşan atıksuyun ICP-MS'te analizi yapılmıştır. Demir-demir elektrotta 10 dakika içinde orijinal pH değerinde % 55.87 Cr+3 giderimi elde edilmiş olup, demir-bakır elektrotta pH değeri 7'de 30 dakika içinde % 79.74 Zn + 2 giderme verimi elde edilmiştir. Demir-bakır elektrotta 10 dakika içinde orijinal pH değerinde % 99.9 Cr+3 giderimi elde edilmiş olup, demir-bakır elektrotta pH değeri 9'da 30 dakika içinde % 99.9 Zn + 2 giderme verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal plating industry has an important place among the rapidly developing industries. In these facilities, heavy metal rich wastewaters are generated from the facilities which have galvanized process. Heavy metals have a significant impact on environmental pollution. In this study, it was investigated that the heavy metals in wastewaters due to metal coating industry rinsing bath waters can be treated by electrocoagulation method. In this study, it was investigated that heavy metals (Cr+3 ve Zn+2 ) in metal plating industry wastewater can be treated by electrocoagulation method. The experiments were carried out at room temperature in 1 L glass reactors. Two different electrodes, iron-iron and iron-copper, were used and experiments were performed at different pH values (pH 5-pH 12). Heavy metal analyzes were performed with ICP-MS. 55.87 % Cr+3 removal was obtained in iron-iron electrode at the original pH value in 10 minutes and 79.74 % Zn+2 removal was obtained in iron-iron electrode at the pH value 7 in 30 minutes. 99.9% Cr+3 removal was obtained in iron-copper electrode at the original ph value in 10 minutes and 99.9 % Zn+2 removal was obtained in iron-copper electrode at the pH value 9 in 30 minutes.