Kent kültüründe alevi inanç ve ritüelleri: Mersin örneği
Alevi belief and rituals in the urban culture: An example of Mersin
- Tez No: 571109
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
“Kent Kültüründe Alevi İnanç ve Ritüelleri: Mersin Örneği”başlıklı bu tezde Mersin'in merkez ilçelerinde yaşayan Alevilerin kentleşmeyle beraber inanç ve ritüellerindeki değişim ve dönüşümler ele alınmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Alevilik hakkında genel bilgiler verilmiş, dünyada ve Türkiye'de Alevilik ve kentleşme üzerinde duran çalışmalar tanıtılmıştır. İkinci bölümde Mersin'de yaşayan Aleviler hakkında bilgi verilmiş, kentleşme sürecinde yaşadıkları değişim ve dönüşüm aktarılmıştır. Üçüncü bölümde Mersin Alevilerinin inanç yapısı üzerinde durularak Aleviliğin temel kavramlarına bakış açıları verilmiştir. Dördüncü bölümde Mersin'deki Alevilerin farklı açılardan değişim ve dönüşüm yaşayan cem ritüelleri eski şekilleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınıp incelenmiştir. Beşinci bölümde Mersin'de yaşayan Alevilerin ölüm sonrası inanç ve ritüelleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde ise Mersin'de yaşayan Alevilerin nikâh erkânları ile ilgili ritüeller hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç bölümünde bütün bu verilere dayanarak Mersin'e, Türkiye'nin farklı bölgelerinden çeşitli nedenlerle göçerek gelen Alevi ocakları arasında geleneksel Aleviliğin inanç ve ritüellerinin değişim ve dönüşüm yaşadığı sonucuna varılmıştır. Alevilerin Mersin'in kent ortamında inanç ve ritüellerinde yaşadığı bu değişim ve dönüşüm detaylı bir şekilde değerlendirilmiş.
Özet (Çeviri)
In the thesis, titled as,“Alevi Belief and Rituals in the Urban Culture: An Example of Mersin”, the change in Alevi people's beliefs and rituals within urbanization are discussed. The work consists six chapters. In the first chapter, general informations about Alevism are given, and the works that emphasize on Alevism and urbanization in the world and Turkey are discussed. In the second chapter, the information is given about Alevis living in Mersin, and their change and transformation in the process of urbanization has been told. In the third chapter, emphasizing on Mersin's Alevi people's belief system, the perspectives on the basic concepts on Alevism are given. In the fourth chapter, Mersin based Alevi's cem rituals that going through a change and transformation within different angles are discussed and analyzed comperatively with the old forms. In the fifth chapter, the afterlife beliefs and rituals of Alevis living in Mersin are stressed. In the sixth chapter, the information is given about the wedding process of Alevis living in Mersin. In the final chapter, it is concluded that among the Alevi houses immigrating to Mersin for a number of reasons from different regions of Turkey, there has been a change and transformation of the traditional Alevi beliefs and rituals. Within the urban environment, the chenge and transformation in Mersin's Alevi people's beliefs and rituals are evaluated in the detailed way.