Dairesel boşluklu çelik kirişlerin kurt kolonisi algoritması kullanılarak optimum boyutlandırılması
Optimum dimensioning of circular hollow steel beams by wolf colony optimization algorithm
- Tez No: 571135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnşaat Mühendisliği alanında teknolojiyle birlikte yepyeni tasarımlar meydana gelmiş, üretilen her malzeme üzerinde yeniden tasarlama, düzenleme ve optimizasyon teknikleri uygulama ihtiyaçları doğmuştur. Yapım tekniklerinin hızlanması ve en az maliyet oluşturma amacı ile teknik şartnamelere bağlı olarak hazır yapım elemanları üretilmiştir. Her çeşit ve boyutta olan bu elemanlar belirli dayanım değerlerine göre gruplara ayrılmışlardır. Meydana gelen kuvvete ve ihtiyaç duyulan mukavemete göre uygun malzeme seçimi yapılmaktadır. Fakat bu malzemeler her zaman en ideal seçimi karşılayamamaktadırlar. Bu nedenle yeni tasarımlar meydana gelmiştir. Doğadan izlenimlerle, var olan mevcut düzende canlı davranışları incelenmesi ve buna benzer araştırmalarla yeni optimizasyon teknikleri geliştirilmiştir. Parçacık Sürü, Yapay Arı Kolonisi, Karınca Kolonisi optimizasyon teknikleri bunlara örnektir. Bu tez çalışmasında, standart olarak üretilen bir I profili, Kurt Kolonisi Yöntemi kullanarak yeniden tasarlanmıştır. Sonuç olarak, profil özellikleri gelen kuvvetlere göre ağırlığı arttırılmadan istenilen boyutlara getirilmiş ve optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of Civil Engineering, brand new designs have come to the fore with technology and the necessity of redesigning, editing and optimizing techniques on every material has been born. Depending on the speed of construction techniques and the minimum cost of production and technical specifications, ready-made elements have been produced. These elements of all kinds and sizes are divided into groups according to their specific strength values. Appropriate material selection is made according to the strength coming from the square and the required strength. But these materials do not always meet the ideal choice. For this reason, new designs have come to fruition. New optimization techniques have been developed with the impression of nature, the existing living behavior of existing systems, and similar investigations. Particle Swarm, Artificial Bee Colony, Ant Colony optimization techniques are examples of these. In this thesis study, I profile, which is produced as standard, redesigned using Wolf Colony Algorithm method. As a result, the profile properties have been optimized to the desired dimensions without increasing the weight according to the incoming forces.