Polyester reçine ve cam elyafından üretilen kompozit plakaların iğnelenmiş keçe kumaşlarla takviye edilmesi üzerine bir araştırma
An investigation about the reinforcement of composite plates with needle punched nonwoven fabrics produced from polyester resin and glass fiber
- Tez No: 571148
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, kompozit plakalarda cam-dokuma, cam keçe, Core SP, polipropilen ve iğnelenmiş keçe tipi, istifleme sırası ve tabaka sayısı gibi parametrelerin mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Kompozit plakalar açık kalıplama (el yatırması) yöntemi ile üretilmiştir. Açık kalıplama yöntemiyle ürettiğimiz plakalar 25˚C'de kendi kürleşmesini tamamlamıştır. Elyaf takviyesi olarak, ağırlıkları 450 gr/m2 olan cam-keçe, ağırlıkları 500 gr/m2 olan cam-dokuma, ağırlıkları 100-150-200 gr/m2 olan polipropilen (PP), ağırlıkları 100-150-200 gr/m2 olan iğnelenmiş keçe (PES), ağırlıkları 90 gr/m2 olan Core SP kullanılmıştır. Reçine ise, el yatırmasına uygun IR-100 P polyester'dir. Sekiz farklı yatırma ve sabit tabaka sayısına sahip plakalar elde edilmiştir. El yatırması sonrası kalıp üzerinde ısı uygulanmadan sertleştirici ve hızlandırıcı reaksiyonları sayesinde kürleşme kalıp üzerinde tamamlamıştır. Elde edilen kompozit plakalar için çekme, üç noktadan eğme, basma ve katmanlar arası kayma gibi temel mekanik özellikler incelenmiştir. Core mat ve iğnelenmiş keçe ile üretilen plaka özellikleri karşılaştırılmış ve optimum açık kalıplama parametreleri, istifleme sırası ve tabaka sayısı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis, the effect of parameters such as glass fabric, glass mat, core mat, polpropylene and needle felt (PES) type, stacking order and number of layers on the mechanical properties of the composite plates were searched. Composite plates were produced by open molding (hand lay-up) method. Because of that, laboratory scale open molding process was established. Polished stainless-steel plates are used on the lower surface of the plates to produce one face smooth plates. The plates which we produce with open molding method are produced by completing their own curing at 25˚C. As fiber, glass mat with a weight of 450 gr / m², glass fabric with a weight of 500 g / m², PP needle punched nonwoven fabrics with a weight of 100-150-200 gr / m², PES needle punched nonwoven fabrics with weights of 100-150-200 gr / m², weight of 90 g Core SP was used. Resin is IR-100 Polyester suitable for hand lay-up. Eight different stacking and fixed plates were obtained. In the open hand lay-up process, 1-2 times resin circulation was applied to cope with wetting problems depending on the type of layer. The curing is completed on the mold by means of hardener and accelerator reactions without applying heat on the mold after hand lay-up. For the obtained composite plates, basic mechanical properties such as tensile, three-point bending, compression and inter-layer slip were searched. After Resin circulation, wetted layers increased the mechanical properties of the composite plate. Finally, optimum open molding parameters, stacking order and number of layers are recommended.