Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan buğday genotiplerinin bazı teknolojik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57115
  2. Yazar: KAHRAMAN TURCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
24 5. ÖZET Denemeye alınan 30 buğday genotipinde; ekmeklik buğdaylar içinde, en yüksek bam protein miktarı % 18.49 ile Hakkı (7), en düşük değeri ise % 9.05 ile Gerek - 79 (19) çeşidinde belirlenmiştir. Makarnalık buğdaylarda ise en yüksek ham protein miktarı % 18.35 ile Şahman (16) da belirlenmiştir. Yaş öz miktarı ekmeklik çeşitlerde % 41.98 Çalıbasan (17) ile % 19.57 Bolal (23), makarnalık çeşitlerde ise % 23.51 Akbuğday (13) ile % 44.84 Şahman (16) arasında değişmiştir. Ekmeklik çeşitlerde kuru öz miktarı % 15.28 Çalıbasan (17) ve % 6.95 Bolal (23) arasında, makarnalıklarda ise % 16.57 Şahman (16) ile % 8.68 Akbuğday (13) arasında değerler ölçülmüştür. Bir tane ağırlığı ekmeklik buğdaylarda en yüksek 40.70 gr Kırmızı Ekmeklik (10), makarnalık buğdaylar içerisinde ise en yüksek değer 37.65 gr ile Akbaşak (15) çeşidinde ölçülmüştür. Elde edilen sonuçların ışığında; Hakkı (7), Şahman (16), Üveyik (27), Çalıbasan (17) çeşitleri bütün parametrelerce üstün değer gösteren gruplar içinde yer alırken, 220/39 (Zerun) (14), Diğrak (5), Akbaşak (15), Sadova (6), Yerli (22), Akbuğday (3Q), Sadova (20)'mn, orta değerli grupta yer aldığı belirlenmiştir. Derdenka (1), Albustan (3), Çalıbasan (4), S-7 (8), Yüreğir (9), Kırmızı Ekmeklik (10), Bolal-2973 (11), Beyaz Köse (12), Akbuğday (13), Yerli (18), Gerek-79 (19), Marmara-86 (21), Bolal (3), Katia (24), Seri-82 (25), Anadolu Beyazı (26), Süper-3 (28), S-7 (29) çeşitlerinin ise ele alman kriterler yönünden düşük değerlerde kaldığı tesbit edilmiştir. Bu yüzden elde edilen verilere göre, ham protein, yaş ve kuru öz miktarları bakımından yüksek değer gösteren genotiplerden; Şahman (16, makarnalık), Üveyik (27, makarnalık), Çalıbasan (17) ve Hakkı (7) tavsiye edilebilecek çeşitler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCH ON TECHNOGICAL PROPERTIES OF WHEAT GENOTIPEES COLLECTED FROM DIFFERENT REGIONS OF TURKEY Kahraman TURCAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Processing Supervisor : Doç. Dr. Selman TÜRKER 1996, Page : 30 Jury : Doç. Dr. Selman TÜRKER Jury : Prof. Dr. Adem ELGÜN Jury : Ass. Prof. Ali TOPAL In this study, 25 Tr. aestivum and 5 Tr. durum wheat samples from the varieties have been produced in Turkey were selected and reproduced in the same experimental conditions with two replication in the experimentaion station of Alaeddin Keykubat Campus of Agricultural Faculty of Selçuk Universty. As results, four genotypes named as Şahman {Tr. durum), Çahbasan, Üveyik and Hakkı {Tr. aestivum) were recommended for their higher technological properties. KEY WORDS : Wheat, Variety, Technological Properties, Selection, Turkey.