Anomi sürecinde toplumsal kaos
Social chaos in the process anomy
- Tez No: 571154
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada çağımızın en önemli iki sorunundan Anomi/Kaos kavramları incelenmiştir. Bu iki kavramı göz önünde bulundurularak anomi sürecindeki toplumların kaosa sürüklenme ihtimali ele alınmıştır. Özelikle XX. Yüzyıldan itibaren teknolojinin gelişmesiyle küreselleşen toplumlarda anomi ve kaos görülmektedir. Küreselleşme sebebiyle gelişmiş ülkeler gelişmemiş ülkeleri himayesi altına almasıyla bu ülkelerde kaos yaşanma ihtimali daha da kolay olabilmektedir. Anomi/Kaos kavramları bu çalışmada olduğu gibi pek çok çalışmaya konu olmuştur. Anomi kavramını sosyolojik olarak ilk kez kullanan E. Durkheim'dir. Durkheim'den hareketle R. K. Merton ve T. Parsons gibi kuramcılar anomi kavramına pek çok katkı sağlamıştır. Anomi kavramı sosyal değişimlerle birlikte kavramsal açıklamalar da değişmiştir. Bugün kaos kavramı anomi kavramından daha popüler ve sosyolojik bir problem haline gelmiştir. Kaos kavramıyla ilişkili pek çok konu ele alınmaktadır. Bu konular ise: Entropi, Kaostan düzene, Determinizm, Fraktallar ve Kelebek Etkisidir. E. N. Lorenz tarafından geliştirilen termodinamik yasası çerçevesinde“Kelebek Etkisi”kavramı sosyal bilimcilerin dikkatini çekmiştir. Anominin kelebek etkisiyle bir sonraki aşaması sosyal bir kaos olacağıdır. Kaotik sorunların (normsuzluk, yabancılaşma, intihar vb.) çağımızda ve gelecekte toplumsal yaşamı tehdit edici sonuçları olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of anomie and chaos, two of the most significant problems of this era, are examined. Considering these important concepts, the possibility of sliding into chaos of the societies in the process of anomie is handled. Particularly in 20th century, anomie is observed in globalizing societies parallel with technology. Because of globalisation, underdeveloped societies under the domination of developed societies become more open to chaos. The concepts of anomie and chaos are mentioned in many studies. With reference to Durkheim who mentioned the concept of anomie for the first time, new theorists such as Merton and Parsons have made new contributions to these concepts. The concept of anomie has changed along with the social changes. Today, the concept of chaos is more popular than the concept of anomie and become one of the sociologic problems. Related to the concept of chaos, a lot of concepts have been developed like entropy, order from chaos, determinism, fractals and butterfly effect. With in the framework of thermodynamic law developed by E. N. Lorenz, the concept of ''Butterfly Effect'' attracted attention of the social scientists. Anomie will change into a social chaos with its own further phase and butterfly effect. Chaotic problems (normlessness, alienation, suicide etc.) may cause threatening results for the communal living today and in future.