Türkiye'de anarşi, terör ve anomi (1968-1980)
Anarchy, terror and anomy in Turkey
  1. Tez No: 43395
  2. Yazar: HASAN TÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
ÖZET“Türkiye'de Anarşi, Terör ve Anomi”adlı bu çalışmada, 1968-80 yılları arasında Türkiye'de yaşanan toplumsal olayların sebep-sonuç ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu noktada özellikle olayların temel sebeplerinin ne olduğu or taya konulmaya çalışılmış ve olaylar farklı bir bakış açısı ile yorumlanmıştır. Bilindiği gibi 1968 olayları başta Fransa, ABD ve Almanya olmak üzere sa nayileşmiş bir çok ülkede görülmüş, bunun yanısıra Türkiye gibi henüz sanayi leşme sürecini tam anlamıyla tamamlayamamış, daha doğrusu nüfusunun büyük bir kısmı hâlâ tarıma dayalı sektörlerde çalışmakta ve gelir elde etmekte olan bazı ülkelerde de ortaya çıkmıştır. Ancak“öğrenci olayları”olarak da adlandırılan bu olaylar, batı ülkelerinde bir kaç yıl içerisinde tamamen hızını kaybeder ve büyük toplumsal olaylara sebep olmazken, Türkiye uzun yıllar bu olayları yaşamış, daha da önemlisi hiç bir ülkede yaşanmamış bir toplumsal kaos içerisinde beşbinden fazla insanını kaybetmiştir. Buradan hareketle bir çok araştırmacının“anarşi ve terör”olarak vasıflan dırdığı bu olayların temelinde, daha yoğun olarak yaşanmış başka sosyolojik olgu ların varolması gerektiği noktasından hareket edilmiştir. Gerçekten de olaylar ilk bakışta“anarşi ve terör”olarak nitelemeye uygun gözükse de, gözden kaçırılan önemli nokta“bu olayların Türkiye'de neden bu kadar yoğun olarak yaşandığı; top lumun hemen her kesiminin rahatsız olduğu ve bu kadar insanın öldüğüdür.”İşte bu nokta, olayların 1968 öncesinden başlayan bir süreç içerisinde geliştiğini ve ol gunlaştığını 1968-80 arasında ise, fizikî boyutlarının görüldüğünü ortaya koymak tadır. Esasen olayların bu tür sonuçlar vermesinde yurt dışı odakların da rolü - şüphesiz ki- söz konusudur. Ancak bir çok defa yapıldığı gibi, bütün bu olayların dış merkezlere bağlanması sonuçta yine bizi yanıltacak ve yanlış tesbitlere yönlendirecektir. Çünkü bugün bir çok ülke -yakın veya uzak- birbirlerine karşıdostça olmayan tutum içerisinde bulunmakta ve bunu güçleri oranında da açıkça hissettirmektedir. Bu nedenle Türkiye'de toplumsal yapıda, temelde bir şeylerin olumsuzluğu da yer almış olmalıydı ki, dış desteklerin de hız kazandırması ile olay lar 1980'deki tırmanışa ulaşabildi. Bu amaçla önce“anarşi ve terör”kavramları ile“anarşizm ve terörizm”terim lerinin Batı terminolojilerindeki yeri tesbit edilirken, ardından Türkiye'de bir çoğu tam anlamıyla tanınmamış olan anarşizmin teorisyenleri ve bunların görüşleri or taya konmuştur. Akabinde 1968 öncesi sosyal ve siyasî ortam ile toplumun tamamını ilgilendiren ekonomik veriler ele alınmıştır. En son olarak da“anarşi ve terör”olaylarının birdenbire ortaya çıkmadığı, Türkiye'nin toplumsal yapısındaki sosyal, politik ve ekonomik boyutların bu sonuçlara ulaşmada etkili oldukları gerçeği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle özellikle 1968 öncesi kültür ve kültür unsurları da değerlendirilerek Türk insanının yabancılaşması ve kimlik bunalımı ile birlikte oluşan“anomi”olgusu belirginleştirilmeye gayret edilmiştir. Çünkü 1968-80 dönemindeki bu olayların“toplumsal cinnet”olarak da nitelenen boyuta ulaşması nın“anarşi ve terör”olarak adlandırmaktan çok daha farklı dikey çözümlemelere ih tiyaç duyması gerçeği çalışmada hareket noktamız olmuştur. Nitekim yapılan sosyolojik analizle önce“öğrenci olayları”daha sonra da“anarşi ve terör”olarak isimlendirilen bu olayların temelinde yoğun bir biçimde“anomi”olgusunun yattığı;“anarşi ve terör”diye nitelenen bu olayların aslında ano- mik ortamın bir sonucu olduğu tesbit edilmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis - called“Anarchy, Terror and Anomy in Turkey”- the causes and effects of the social events in Turkey between the years 1 968-80 are evaluated. At this point, in particular, the writer has tried to reveal the main causes of the events and they are interpreted in a different point of view. It is known that the events of 1968 occurred in may industrialized countries, mainly in France, the USA and Germany. On the other hand; they also appeared in Turkey in the countries alike, which have not completed their industrialization, that is; the countries most of whose population works in agriculturel sectors and earns a living this way. While these events, also called“student events”, have ceased in a few years in the west and have not caused major social problems, Turkey has had to face such problems for several years. Furthermore, it has lost more than its 5 thousand citizens in a social chaos which has not been encountered in any other country. In this thesis it is believed that in the background of these events, which are referred to as“anarchy and terror”by many researchers, there should be other so ciological facts which are lived intersely, It may seem possible to define these events as“anarchy and terror”at first sight but are important point which is ignored is the reason why these events are lived so intensely in Turkey and the fact that al most every sector of the society is disturbed and that so many people are killed. Thus this point reveals that the events started and developed in a period before 1968 and their physical aspect were experienced in the years 1968-80. In fact, wit- hont doubt, one can also consider the role of the centres abroad leading the events to such results. Yet, relating all these events to the centres abroad will again mis lead us and will cause us to make wrong decisions because today many countries are unfriendly to one another arid they do not hesitate to unveil this hostility in pro- IVportion with their power. For this reason, in Turkey originally the negativity of cer tain things must have been involved in the social structure and with the help of the foreign powers speeding up the events, the events must have culminated in the conditions in 1 980. First the places of the concepts“anarchy and terror”and the terms“anarchism and terrorism”in the western terminology have been decided. Next the view points of the theoreticians of anarchism, who are not known very well in Turkey, are intro duced. Then the social and political condition before 1968 and the economic data affecting the whole society are dealt with - hastly, the fact that“anarchy and terror”have not appeared suddenly in Turkey and that social, political and economic facts in Turkey's social structure have been effective in leading the these results are put forward. Every effort has been made to clearify the fact of“anomy”, which has ap peared with the“identity problem”and the“alienation”of Turkish people by evalua ting the culture and cultural elements particularly before 1968 because the starting point of this thesis has been the fact that these events, which have reached a [boint which can be called“social madness”, are in need of different solutions rather than calling them“anarchy and terror”. As a result, with the help of a sociological analysis it has been decided the the main cause of these events, which have been first called“student events”and then“anarchy and terror”, is the fact of“anomy”. V