Antalya ilinde son 10 yılda doğal afetlerden zarar gören bitkisel üretim yapılarının yapısal yönden etkisinin incelenmesi ve tarım sigortası destek durumlarının belirlenmesi
The investigation of the structural effects of the plant production structures suffer from the natural disasters in last decade in antalya and determining the support status of agricultural insurance
  1. Tez No: 571169
  2. Yazar: RABİA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BÜYÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarım sektörü bir ülkede yaşayan insanların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri açısından hayati bir öneme sahiptir. Ülke nüfusunun yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi ancak düzenli bir tarımsal üretimin yapılmasıyla sağlanacaktır. Özellikle son yıllarda dünyada yaşanan küresel ısınma nedeniyle, dünya nüfusunun büyük bir bölümü açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Dikkatsiz ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle azalan su kaynakları ve değişen iklim şartları tarımsal üretimi önemli boyutlarda etkilemektedir. Bu nedenle artan nüfusun yeterli ve düzenli beslenebilmesi ancak tarımsal üretimde maruz kalınan risklerin minimize edilerek tarım sektörünün geliştirilmesi ile sağlanacaktır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarım sektörünün önemi büyüktür. Ülkemizde nüfusun önemli bir kısmı kırsal kesimde yaşamakta ve tarımsal üretimle geçimini sağlamaktadır. Bu nedenle ülkemizde tarımsal üretimi etkileyen her türlü risk unsuru etkilerinin azaltılması, düzenli bir tarımsal üretimin sağlanabilmesi ve kırsal kesimde yaşayan ve geçimini tarımla sağlayan kişilerin gelirlerinde meydana gelebilecek dalgalanmaların önlenebilmesi için“Tarım Sigortası”çok önemli bir ihtiyaçtır. Antalya'nın örtüaltı üretiminde ülkedeki en büyük paya sahip olması, buna karşın mevcut örtüaltı yapıların büyük bir bölümünün yapısal yönden dayanıksız / yetersiz olması, coğrafi konumu ve iklim yapısı gereği doğal afetlere açık olması gibi nedenlerden dolayı Tarım Sigortasının il genelinde yapılma gerekliliği büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Antalya ilindeki bitkisel üretim yapılarının ilde oluşan dolu, sağanak yağış, fırtına, kasırga, hortum ve yangın gibi doğal afetlerden nasıl etkilendikleri, oluşan bu iklimsel afetlere karşı hangi oranda dayanabildikleri ya da bu olaylardan nasıl zarar gördükleri belirlenmiştir. Zarar gören bitkisel üretim yapılarının sayıları, yapısal özellikleri, nasıl zarar gördükleri, bu yapıların tarım ve/veya özel sigorta kapsamında olup olmadıkları, eğer sigortalıysa bu sigortadan ne kadar yararlandıkları belirlenmiştir. Ayrıca bitkisel üretim yapılarının taşıyıcı elemanlarının boyutlarının, sera yapı tipinin ve meydana gelen zararın o bölgede oluşan afetin/afetlerin tipi veya şiddeti ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Böylece oluşan afetlerin Antalya'nın hangi bölgesinde hangi oranda etkili olduğu, o bölgedeki örtüaltı yapılarını nasıl etkilediği belirlenerek o bölgeler için uygun sera yapı tipi (boyutları, çatı tipi, örtü tipi vs.) ve konstrüksiyon kesitleri önerilmiştir. Sera işletmelerinin %99'u demirci ustası, %1'i özel bir şirket tarafından yapılmıştır. Ayrıca işletme sahiplerinin %77'si kendi parasıyla, %21'i bankadan kredi alarak ve %2'si hibeden faydalanarak serasını yaptırmıştır. Afetlerden zarar gören seraların %72'si doludan, %1'i yağmur ve doludan, %19'u kasırgadan, %1'i şiddetli yağmur ve doludan, %7'si dolu ve kasırgadan zarar görmüştür. Seraların %93'ü son 8 yılda meydana gelen afetlerden zarar görmüştür. Seraların %55'inin sigortalı olmadığı, %44'ünün tarım sigortalı olduğu, %1'inin ise özel sigortalı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is of vital importance for people living in a country to sustain their vital activities. Adequate and balanced nutrition of the population of the country will only be ensured by regular agricultural production. Particularly due to global warming in the world in recent years, a large part of the world's population is faced with the danger of hunger. Reduced water resources due to careless and unconscious water use and changing climatic conditions significantly affect agricultural production. For this reason, adequate and balanced nutrition of the growing population will be ensured with minimized the risks of agricultural production and improved the agricultural sector. As in all over the world, importanc of agricultural sector is great e in our country. In our country, a significant part of the population lives in rural areas and provides with agricultural production their livelihood. Therefore in our country, for reducing all risk factors affecting agricultural production, ensuring a regular agricultural production and for the prevention of fluctuations in the income of people living in rural areas Agricultural Insurance is a very important need. Due to reasons such as the fact that most of the existing cover structures are structurally unstable and / or inadequate, and that they are open to natural disasters due to their geographical location and climate structure, although Antalya has the largest share in greenhouse production in country the necessity of making agricultural insurance throughout the province is of great importance. In this study; how the plant production structures in Antalya province were affected by the natural disasters such as hail, torrential rain, storm, hurricane, hose and fire; what extent they were able to withstand these climatic disasters or how they were harmed by these events was determined. The number of damaged plant production structures, their structural features, how they are damaged, whether these structures are covered by agriculture and / or private insurance, and how much they benefit from this insurance were determined. In addition, it was determined the relation with between the type or violence of disaster which was occurred in that region with the dimensions of the bearing elements of the plant production structures, the type of greenhouse structure and ocured disaster degre. Thus, it was determined that the effected of disasters occurred in which region in Antalya and in what proportion and how it effects the greenhouse structures in that region and then greenhouse type (size, roof type, cover type, etc.) and dimensions of bearing elements suitable for those regions were proposed. 99% of greenhouse enterprises were made from blacksmith and 1% by private companies. In addition,% 77 of the enterprise owners were made their greenhouses with own money, 21% of them used loan from the bank and 2% of them benefited from the grant. 72% of the greenhouses damaged by the disasters were damaged from the hail, 1% from rain and hail, 19% from hurricanes, 1% from heavy rain and hail, 7% from hail and hurricane. 93% of greenhouses have been damaged by disasters in the last 8 years. It was determined that 55% of the greenhouses were not insured, 44% were agricultural insured and 1% were private insured.