İzmir ilinde zeytin ağaçlarında Kovacsiana qercus (lindb.) (Homoptera,Auchenorrhyncha,Issiade)'un tanınması biyolojisi ve zararı üzerinde araştırmalar.
The Investigations on the morphological characters, biology and pest status of Kovacsiana qercus (Lindb.) (Homeptera, Auchenorrhyncha,Issidae) living on the olive trees in İzmir
- Tez No: 23997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUŞEN ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
82 ÖZET K.guercus ülkemizde yakın zamanda saptanmış bir tür olup, 1989-1991 yıllan arasında yapılan bu çalışmayla tanımı, biyolojisi ve zararlılık durumu bu çalışmayla araştırılmıştır. Zararlının ergin, yumurta ve nimf dönemlerinin tanınmalarına ait özellikler üzerinde durulmuş ve bunlara ait resimler verilmiştir. Erginler toprak renginde veya siyahımsı kahverenginde olup boylarının 5-6 mm arasında değiştiği saptanmıştır. Nimflerin ise, koyu krem veya kahverenginde olup son derece hareketli oldukları izlenmiştir. Zararlının yayılışı ve bulaşma durumunu belirlemek amacıyla, İzmir'e bağlı bütün ilçeler, zeytin üretim alanları göz önüne alınarak bir survey ünitesi olarak ele alınmıştır. Seçilen bahçelerde ilk önce her iki köşegen boyunca yürünerek 2 ağaç atlanıp üçüncü ağaç kontrol edilmiştir. Zararlının bulunup bulunmadığına bakılmış temiz ve bulaşık ağaçlar sayılmış ve bahçedeki bulaşma oranı saptanmıştır. K.guercus' un İzmir'in güneyinde yer alan 13 ilçede bulunduğu özellikle Kemalpaşa, Torbalı, Bayındır, Ödemiş ve Tire'nin yüksek oranda bulaşık olduğu belirlenmiştir. Doğada yapılan araştırmalar sırasında K.guercus 'un kışı yumurta döneminde geçirdiği yumurtaların Mart ayının üçüncü haftasından itibaren açılmaya başladığı, 5 nimf dönemi geçirerek ergin olduğu ve yılda tek döl verdiği saptanmıştır. Nimf dönemlerinin süreleri birbirine oldukça yakın olup, 1, 2 ve 3. dönem nimflerine doğada bir arada rastlanmıştır. Nimflerin ortalama gelişme süresi 100.0İ8.2 (90-110) gün olarak bulunmuştur.83 Yeni ergin olan dişilerin yumurtalarını 8-13 gün sonra, temmuzun ilk günlerinden itibaren zeytin ağacı gövdesi üzerine, paket halinde bıraktıkları ve bir paket içinde 5-16 adet yumurta bulunduğu tespit edilmiştir. Yumurta paketinin üzeri, dişinin daha önceden abdomen' i içine aldığı ve orjini bilinmeyen bir sıvı ile çamur haline getirdiği toprakla örtülü olup, bir dişinin 40-50 adet, yani 3-5 paket yumurta bıraktığı saptanmıştır. Dişilerin ömrünün erkeklere göre kısa olduğu, haziran sonunda 1/1 olan erkek-dişi oranının eylül sonunda 1/0. l'e düştüğü belirlenmiştir. Doğal koşullarda mevsimsel faaliyetler 7 ay boyunca devam edip, ergin populasyonu temmuzun ikinci haftasında tepe noktasına ulaşmıştır. K.quercus'un esas konukçusunun zeytin olduğu, fakat nadiren çam türleri (P.pinea, P.sylvestris, P.halepense) ile meşe türleri (Q.ilex, Q.coccifera)'nde bulunduğu, konukçusunun yaprak ve sürgünlerinde beslendiği saptanmıştır. Yoğun beslenme sonucunda nimf ve erginlerin tatlımsı madde salgılayarak, fumajine neden oldukları gözlenmiştir. Hava sıcaklığının artması ile, salgılanan tatlımsı madde miktarının artma eğiliminde olduğu, çalışmalar sırasında tespit edilmiştir. Tatlımsı madde içindeki şeker kompozisyonu, yüksek basınç sıvı kromatografi yöntemi kullanılarak ortaya konmuştur. Buna göre, tatlımsı madde içindeki toplam şekerlerin %86.3'ünün galaktoz, %10.2'sinin fruktoz ve %3.5'nin glukozdan oluştuğu saptanmıştır. Ayrıca tatlımsı madde üzerine yerleşerek fumajine neden olan 14 farklı cinse ait funguslar izole edilmiştir. İzolasyonlarda en sık olarak Alternaria ve Penicillium cinslerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY THE INVESTIGATIONS ON THE MORPHOLOGICAL CHARACTERS, BIOLOGY AND PEST STATUS OF Kovacsiana quercus (Lindb.) (HOMOPTERA,AUCHENORRHYNCHA,ISSIDAE) LIVING ON THE OLIVE TREES IN İZMİR During some faunal investigations in Turkey, in 1985, K. quercus has been recently found in Antalya and Manisa. Afterwards, in 1988, an intensive population has been recognized by the olive producers in İzmir. For this reason, morphological characters, biology and pest status of the species had been studied during 1989-1991. In this study, the morphological characters of adults, eggs and nymphal stages had been studied and illustrated as well. In order to determine the distribution and infestation status, each of the counties in İzmir has been considered as a survey unit by taking account the olive production areas. In the field selected, stepped along the two diagonals and the third tree has been checked by skipping out the two in between. The infestation ratio has been evaluated by counting the clean and infested trees. As the result of the survey, it has been determined that K. quercus exists in thirteen counties which placed in south of İzmir. Among them Kemalpaşa, Ödemiş, Torbalı, Bayındır and Tire had higher infestation ratios. It has been found out during the investigations carried out in the field that K. quercus overwinters as an egg and the65 hatching takes place from the third decade of March. It has been also found out that the pest has 5 nymphal stages and one generation per year. Durations of the nymphal stages are quite rd similar to each other. The nymph belonging to 1., 2. and 3 stages may be encountered in the field together at a time and the same situation for the nymphs belonging to 3., 4. and 5 stages accordingly. The average development period of nymphal stages at 16.4°C and 63.1% humidity is 100.0±8.2 (90-110) days. The pre-oviposition period of newly adult females extends upto 8-13 days. A female lays its eggs on the trunks of the tree in ootheca in which 5-16 eggs may be present each. The ootheca is constructed from soil kneaded with a mucus as yet unknown origin. Each female can lay 40-50 eggs contained in 3-5 ootheca. The life time of females is shorter than the males. The male/female ratio is 1:1 at the end of June and 1:0.1 at the end of September, respectively. The seasonal occureance of the planthopper continues for 7 months and adult population trend reaches the maximum peak level in the second decade of July. The main host plant of K.quercus is olive tree and rarely are also those of Pine P.pineae, P.sylvestris, P.halepense and Oak Q.ilex, Q.coccifera. K.quercus feeds by sucking the leaves and shoots of the tree. It has been observed that the nymphs and adults secrete a honey dew which gives rise to sooty mold on leaves, shoots and fruits. The amount of honey dew secreted increases with rising temperature. The sugar composition of honeydew has been investigated by using high pressure liquid chromatography method (HPLC).86 Acording to the results obtained, the sugar composition is the following: Galactose 86.3% Fructose 10.2% Glucose 3.5% In addition, 14 different genus of fungi have been isolated from sooty mold and among them Alternaria and Penicillium are the ones more offenly encountered.