Toluidine moleküllerinin moleküler elektronik spektroskopi yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 57119
  2. Yazar: MAHMUT ÖZGÜR SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
HI # ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOLUIDINE MOLEKÜLLERİNİN MOLEKÛLER ELEKTRONİK SPEKTROSKOPİ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ M. Özgür SEZER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Mustafa KUMRU 1996, Sayfa : 79 Jüri: ProfDr. Hüseyin YÜKSEL Doç.Dr. Mustafa.KUMRU Yrd.Doç.Dr. Ayhan ÖZMEN Bu çalışmada, Toluidine molekülleri, elektronik spektroskopi yardımıyla farklı çözücüler içerisinde ve farklı konsantrasyonlarda, UV bölgesinde spektrumlan alınmak suretiyle incelenmiştir. İlk olarak iki atomlu moleküllerin elektronik spektrumlan bazı detayları ile tartışıldı. Elektronik spektrumlar üzerine titreşim ve dönme geçişlerinin etkileri, herhangi bir molekülü ve herhangi bir özel elektronik geçişi referans alınmadan, genel yaklaşımlar altında incelenmiştir. Sonra moleküler yapı hakkında bugünkü düşünceler özetlenerek bazı moleküler yapıların oluşumundan kısaca bahsedilmiştir. Daha sonra çok atomlu moleküller için benzer yorumlar yapılmıştır. Son olarak ise Lambert-Beer konsantrasyon bölgesi sınırlan içerisinde kalmak koşuluyla Toluidin moleküllerinin UV bölgesinde alman spektrumlan ve bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Toluidine, Elektronik Epektroskopi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF TOLUIDINE MOLECULES BY THE METHOD OF MOLECULAR ELECTRONIC SPECTROSCOPY M. Özgür SEZER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physics Supervisor: Doç.Dr. Mustafa KUMRU 1996, Page: 79 Jury: Prof.Dr. Hüseyin YÜKSEL Doç.Dr. Mustafa KUMRU Yrd.Doç.Dr. Ayhan ÖZMEN In this study, Toludine molecules have been investigated by electronic spectroscopy at different solutions and concentrations by means of obtaining the UV spectra. Firstly, electronic spectra of diatomic molecules have been discussed in some details. Vibrational and rotational transition effects on the electronic spectra have been studied in general approximations without taking any specific molecule or any special transitions as reference. Then, the formation of some molecular structures have been mentioned briefly by summarizing the recent ideas on molecular structures. And then, similar considerations have been applied to multiatomic molecules. Finally, proved that staying within the limits of Lambert-Beer concentration region, the spectra of Toluidine molecules obtained in UV region have been analyzed. KEY WORDS: Toluidine, Electronic Spectroscopy.