Anadolu Miyosen Dönem Suidleri: Hominoid buluntusu veren lokaliteler
The Suids of Anatolian Miocene Period: The locality that found Hominoid
- Tez No: 571388
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Üçüncü jeoloji zaman olan Tersiyer dönem, kıtaların şekillenmesi ve doğrudan veya dolaylı biçimde memeli populasyonlarının dünya üzerine dağılımı bakımından büyük önem taşımaktadır. Anadolu da bugünkü şeklini bu dönem içerisinde almaya başlamıştır. Karasallaşan Anadolu pek çok canlı türünün kıtalar arası göçlerine izin vermiştir. Bu kıtalararası etkileşim Anadolu'nun çok çeşitli canlı gruplarına ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Miyosen dönem de aralıklarla gerçekleşen iklim değişiklikleri diğer kıtalarda olduğu gibi Anadolu'da da toplu ölümlere neden olmuş, çeşitli jeolojik olaylar sonucu örtülen canlı kalıntıları günümüze kadar korunmuştur. Bu canlı grupları arasında yer alan suidler (domuzlar), insan atalarıyla aynı ekolojik ortamda yaşamaları, benzer diyete sahip olmaları ve dolayısıyla çevre değişikliklerine benzer tepkiler vermeleri nedeniyle önemli bir memeli grubudur. Türkiye'de yapılan ve hominoid buluntusu veren Paşalar'dan Conohyus, Bunolistriodon ve Listriodon cinslerine ait, Çandır' dan Bunolistriodon ve Listriodon cinslerine ait, Sinap'tan ise Kubanochoerus, Bunolistriodon, Listriodon, Propotamochoerus, Hippopotamodon ve Microstonyx cinslerine ait Suidae buluntuları ele geçmiş ve incelenmiştir. Çorakyerler fosil lokalitesinden ele geçen materyal henüz tam olarak isimlendirilmemiştir, ancak ilk çalışmalara göre Microstonyx major cf. M. major erymanthius olarak belirlenmiştir. Anadolu Suidae buluntuları Asya ve özellikle Avrupa türlerine yakınlık göstermektedir. Aynı türlerin yanı sıra faklı türler ve alt türler de tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tercier period, the third geological age, has great significance for the forming of the continents and the direct and indirect spreading of mammal populations throughout the world. Anatolia also started to take its present form in this period. Land-forming Anatolia allowed the intercontinental migration of most species. This intercontinental interaction has made it possible for Anatolia to accommodate various groups of species. Like in other continents, periodic seasonal changes in the Miocene period in Anatolia lead to deaths on mass and the remains of species have been preserved up to present time as a result of various geological events. The Suid (pig) is an important mammal due to its habiting the same ecological environment with its human ancestors and having a similar diet and reacting similarly to environmental changes. In Turkey, Suidae remains which provided hominoid findings have been discovered and analyzed. These are remains of Conohyus, Bunolistriodon and Listriodon in Çandır and Kubanochoerus, Bunolistriodon, Listriodon, Propotamochoerus, Hippopotamodon and Microstonyx in Sinap. Material taken from fossil sites in arid terrain has not been named yet however it has been determined as Microstonyx major cf. M. major erymanthius according to initial studies. Anatolian Suidae findings show similarity to Asian and particularly European findings. Different species and subspecies have also been defined as well as same species