Geç Miyosen Dönem Anadolu Hominoidlerinin paleoekolojisi
The paleoecology of Late Miocene Hominoids
- Tez No: 288362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, Sinap, Akkaşdağı ve Kemiklitepe lokalitelerinden ele geçen Hipparion türlerinin diş morfolojileri karşılaştırılmıştır. Belirlenen 25 diş özelliğinin türler ve lokaliteler arasında karşılaştırılması sonucu, Sinap, Akkaşdağı ve Kemiklitepe lokalitelerinden ele geçen Hipparion türlerinin diş morfolojileri arasında belirgin bir fark olmadığı görülmüştür. Bu durum sonucun Hominoid bulunuşluğu açısından anlamlı çıkmadığını göstermektedir. Bu sonucun çıkmasındaki temel etmen eldeki veri eksikliği olabilir.
Özet (Çeviri)
The thesis contains compare and contrast methods which have been practised between types of Hipparion tooth paleoecology found in Sinap, Akkaşdağı and Kemiklitepe. Different types and localities have been analyzed with regard to 25 characteristics of tooth. The comparison between the different types which have been analyzed according to this method proved that there is no great difference between them. This shows that the result is not that meaningful. The main reason for this result might be the limited amount of facts.