Performance evaluation of double skin steel tube filled by concrete as composite beam
Kompozit kiriş olarak beton ile doldurulmuş çift cidarlı çelik borunun performans değerlendirmesi
- Tez No: 571423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Beton Doldurulmuş Çift Cidarlı Çelik Boru (BDÇCÇB) kirişlerin basit eğilme altında nasıl davrandığını göstermek amacıyla sunulmuştur. Laboratuvar incelemeleri, BDÇCÇB numunelerinin on iki adedi ve kontrol olarak bir adet Beton Doldurulmuş Çelik Boru (BDÇB) kirişini içeren on üç test numunesi üzerinde laboratuvar incelemeleri yapılmıştır. BDÇCÇB örneklerinin altısında dış tüplerin alt tarafında kare ve dikdörtgen iç tüp bulunurken, diğer altı BDÇCÇB numunesinin merkezi kare ve merkezi dikdörtgen iç tüpleri vardır. Bu çalışmada iki ana ve önemli parametre olarak yani iç tüpün konumu ve iç tüpün kesiti kullanılmıştır. Bu parametrelere göre, orta açıklık yer değiştirmesine karşı eğilme momenti, yer değiştirme eğrileri, eğilme rijitliği, eğilme kapasitesi, süneklik ve öz ağırlık farklılıkları incelenmiştir. Laboratuvar çalışmasının sonuçları, BDÇCÇB kirişlerinin BDÇB kirişlerine avantajlarını göstermenin yanı sıra, merkezde iç tüplü olanlara kıyasla alt tarafta iç tüplere sahip olan BDÇCÇB kirişlerinde moment kapasitesinde ve dayanımında net bir gelişme göstermiştir. Ayrıca, bu çalışma, aynı kesit alanı için iç tüp kesitinin (kare-dikdörtgen ve tersi) etkisinin hafif olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is presented in order to show how Concrete-Filled Double Skin Steel Tube (CFDSST) beams behave under pure bending. Laboratory investigations were made on thirteen test specimens that involved twelve units of the CFDST specimens and one unit of Concrete-Filled Steel Tube (CFST) beam as a control. Six of the CFDSST specimens were having a square and rectangular inner tube in the bottom side of the outer tubes, while the other six CFDSST specimens had a centric square and centric rectangular inner tubes. Two major and important parameters relied on this study, namely, the inner tube position and inner tube cross-section. Based on these parameters, bending moment against mid-span deflection, deflection curves, flexural stiffness, flexural capacity, ductility and self-weight differences were investigated. The results of laboratory work showed clear improvement in moment capacity and strength for the CFDSST beams with inner tubes in the bottom side compared to those with centric inner tubes, in addition to showing the advantages of CFDSST beams to CFST beams. Also, this study confirmed that the effect of inner tube cross-section (square to rectangular and vice versa) for the same section area was slight.