Investigation of flexural performance of double skin concrete filled steel tube beams
Çift cidarlı beton doldurulmuş çelik tüp kirişlerin eğilme performansının incelenmesi
- Tez No: 571425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beton Doldurulmuş Çift Cidarlı Çelik Boru (BDÇCÇB) kirişler aralarında betonla doldurulmuş iki çelik cidardan oluşur. BDÇCÇB elemanlar, dolu kesiti olan beton doldurulmuş çelik tüp elemanlardan daha hafiftir. Bu nedenle, deprem sırasında yapılara karşı deprem kuvvet azaltılarak, BDÇCÇB elemanlar, yüksek katlı binalar, köprü iskeleleri vb. gibi depreme dayanıklı yapılara etkili bir şekilde uygulanabilir. Bu tez çalışması, iç tüpün kesit ve konumunun BDÇCÇB kirişlerinin eğilme performansı üzerine etkisi üzerine deneysel bir araştırmadır. Kendinden yerleşen betonla doldurulmuş toplam 13 BDÇCÇB kiriş örneği test edilmiştir. Testte incelenen parametreler: (a) iç boru kesit alanı (kare ve dikdörtgen) (b) iç boru pozisyonu (merkez ve alt). İncelenen numuneler arasında eğilme dayanımı, göçme modları, süneklik ve eğilme rijitliklerine göre bir karşılaştırmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete Double Skin Steel Tube (CFDSST) beams are consist of two skins of steel filled with concrete between them. CFDSST member is lighter than Concrete Filled Steel Tube (CFST) members, which has a solid cross-section. Therefore, by lessening seismic force against the structures during an earthquake, the CFDST members can be effectively applied to the seismic resistance structures such as the high-rise buildings, bridge piers, etc. This thesis deals with are an experimental investigation of the effect of cross-section and the position of the inner tube on the flexural performance of CFDST beams. A total 13 CFDST beams specimens filled with self-compacted concrete was tested. The parameters examined in the test: (a) inner tube cross-section (square and rectangular) (b) the position of inner tube (center and bottom). Comparisons are presented between the examined specimens according to the flexural strength, failure modes, ductility and flexural stiffness.