Kurt üzümü ekstraktı ile zenginleştirilmiş chia tohumu müsilajının alabalık (Oncorhynchus mykiss Walbaum 1792) filetolarının kaplanmasında kullanımı ve raf ömrünün belirlenmesi
Determination of shelf-life and use for coating of trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) fillets of chia seed müsilage enriched with gojiberry extract
- Tez No: 571436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EMİR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmada, kurt üzümü ekstraktı ile zenginleştirilmiş chia tohumu müsilajının alabalık (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) filetolarının kaplanmasında kullanımı ve raf ömrü üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, alabalık filetosunun ve deneysel grupların besin kompozisyonu (nem, ham protein, ham yağ, ham kül ve karbonhidrat) belirlenmiştir. Muhafazası süresince üç gün aralıklarla kimyasal (pH, TVB-N ve TBA), mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri, toplam aerobik psikrofilik bakteri ve maya-küf sayıları) ve duyusal (renk, koku, lezzet, görünüş, genel beğeni) olarak analizleri yapılmıştır. Bu araştırma iki tekerrürlü ve analizler iki paralel olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects on shelf-life and the use for the coating of trout fillets (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) of chia musilage enriched with gojiberry extract were investigated. The nutrition composition (moisture, crude protein, crude fat, crude ash, carbohidrate) of trout fillet and experimental groups were determined. During storage, the samples were analyzed in every three days period as chemical (pH, TVB-N and TBA), microbiological ( total aerobic mesophilic bacteria, total aerobic psychrophile bacteria and yeast - mold,) and sensorial (colour, odour, taste, appearance, general acceptable). This study was performed as two replications, in two parallel analyses.