Afyon Müzesi'nde sergilenen kapı tipi mezar stelleri
Door type-grave stele exhibited in the Afyon Museum
  1. Tez No: 571566
  2. Yazar: EZGİ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Afyon Arkeoloji Müzesi envanterine kayıtlı 14 adet Kapı betimli mezar stelinin incelendiği bu yüksek lisans tezinde, Bölgenin tarihi coğrafyasına ve ölü gömme gelenekleri ile mezar tiplerine değinilmiştir. Daha sonra konumuzu oluşturan kapı betimli mezar stelleri hakkında genel bilgiler verilip, malzeme, işçilik, ikonografi ve kronoloji açısından değerlendirilmiştir. Steller öncelikle tiplerine göre sınıflandırılmış, daha sonra üzerlerinde yer alan bezeme ve yazıtlarla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ev-mezar geleneğinin bir yansıması olan bu kapı betimli mezar stelleri Phrygia bölgesine özgü tiplerdir. Sadece Phrygia bölgesi ve tek tük de olsa komşu sınır bölgelerde karşımıza çıkmaktadırlar. Yerel atölyelerde yapıldığı düşünülen bu steller birçok gruba ve alt tipe sahiptir. Hepsindeki ortak nokta ise merkezde bir kapı motifinin işlenmiş olmasıdır. Alınlık ve süsleme elemanları ise atölyeye ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bu tip steller genellikle M.S. 2.- 3. yüzyıllar arasına tarihlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, which examines 14 grave steles with door description registered in the inventory of the Afyon Archeology Museum, historical geography of the region and burial traditions and grave types are mentioned. Afterward, general information is going to be given about the grave steles with door depictions, and they are evaluated in terms of materials, workmanship, iconography and chronology. Initially, these steles are classified according to types, then they were evaluated with the decoration and inscriptions on them. The door tomb steles, a reflection of the house burial tradition, are typical of the Phrygia region. They are encountered only in the Phrygia an deven bordering regions. These steles, thought to be made in local workshops, have many subgroups and subtypes. The common point in is that a door motif is processed in the center of all of the steles. Fascia and ornamental elements vary according to the workshop and region. These types are generally dated between the 2nd and 3nd centuries A.D.